микрозаймы онлайн

۱۰ مکان گردشگری استان لرستان که هر گردشگری بایستی از آن ها بازدید کند

جاذبه های گردشگری استان لرستان:

استان لرستان یکی از گنجینه های تاریخی و طبیعت گردی ایران است. در هر فصل سال که به این استان سفر کنید، جاذبه های متعدد و منحصربفردی در انتظار شما است. خرم آباد، مرکز استان لرستان نیز دارای جاذبه های فراوانی است که هر گردشگری را شیفته ی خود می سازد. با هم به ۱۰ مکان گردشگری نگاهی می اندازیم که هر گردشگری در سفر به استان لرستان باید از آن ها بازدید کند:

  1. قلعه فلک الافلاکفلک الافلاک- مکان های دیدنی لرستان

این قلعه که نام های دیگر آن «دژِ شاپورخواست»، «سابر خواست»، «قلعه خرم‌آباد»، «کاخ اتابکان» و «دوزاده برجی» است، در مرکز شهر خرم آباد واقع شده است. قلعه فلک الافلاک بر فراز تپه‌ای مشرف به شهر خرم‌آباد و در نزدیکی رودخانه، در مرکز شهر قرار گرفته است. این قلعه چشم‌گیرترین و مهم ترین اثر تاریخی و گردشگری درون این شهر است و تاریخ ساخت آن به دوره ساسانیان باز می‌گردد. این قلعه زیبا در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

  1. پل شاپوریپل شاپوری- مکان های دیدنی لرستان

این پل تاریخیِ دوره ساسانی که به پل شکسته نیز شهرت دارد، در ضلع جنوبی قلعه فلک افلاک واقع شده است. پل شاپوری با حدود ۲۳۰ متر طول و ۱۹ چشمه طاق، راه ارتباطی بین غرب استان لرستان (طرهان) با شرق و از آنجا به خوزستان و تیسفون (پایتخت ساسانیان) بوده ‌است. این پل از قلوه سنگ، ملات گچ و ساروج ساخته شده است. در حال حاضر، تنها ۵ چشمه طاق از پل شکسته بر جای مانده ‌است. این بنا در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

  1. گرداب سنگیگرداب سنگی- مکان های دیدنی لرستان

گرداب سنگی از آثار تاریخی باقی مانده از دوره ساسانیان است. گرداب سنگی در بافت قدیمی شهر خرم آباد در کنار میدان تختی واقع گردیده است. بنای این گرداب دایره ای شکل بوده و در اطراف چشمه ای با استفاده از سنگ و ساروج ساخته شده است. چشمه گرداب سنگی تقریباً در تمام ایام سال آب دارد و گرداب سنگی، آب چشمه را به نقاط مختلف شهر باستانی شاپورخواست منتقل می کند. این بنا با ارتفاع ۱۸ متر، دارای قطر ۱۸ متری، پهنای ۳ متری و محیط ۲۵۶ متری است. نام این بنا در میان فهرست آثار ملی ثبت شده ایران به چشم می خورد.

 

  1. مناره آجریمناره آجری- مکان های دیدنی لرستان

مناره آجُری واقع در جنوب شهر خرم آباد و در کنار مکان شهر قدیمیِ شاپورخواست، به قرن چهارم هجری (دوره آل بویه یا دیلمیان) تعلق دارد. قدمت این بنا ۹۰۰ سال بوده و بر روی پایه سنگی ۳۰ متری بنا شده است. قطر سطح زیرین مناره آجری ۴٫۵ متر است که با پیمودن ۹۹ پله می توان به بام مناره صعود کرد. بقایای موجود در اطراف مناره حاکی از وجود تاسیساتی هم چون کاروانسرا و مسجد در اطراف این بنا است. این مناره آجری که از آن برای هدایت کاروان‌هایی که به سمت شهر باستانی شاپورخواست می‌آمده‌اند، استفاده می‌شده است، در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

  1. سنگ نوشته

سنگ نوشته یا سنگ نبشته، از دیگر آثار تاریخی شهر خرم آباد است. سنگ نوشته، کتیبه ای است به خط کوفی و فارسی که بر روی قطعه سنگی با ارتفاع ۳٫۵ متر حکاکی شده است و قدمت آن به دوره سلجوقیان (قرن ششم هجری) باز می گردد. سنگ نبشته به دوران ابوسعید کبیر (از امیران سلطان محمود سلجوقی) مربوط می شود. این کتیبه در سال ۵۱۳ هجری قمری نوشته شده است. برای بازدید از این سنگ نوشته باید به خیابان شریعتی خرم آباد بروید.

  1. حمام گپ

حمام گپ یا حمام آسیا از آثار بجا مانده از دوران صفویه در شهر خرم آباد واقع شده است. حمام گپ با چند پله ارتباطی از خیابان مجاور (خیابان حافظ) به سربینه مرتبط می‌گردد که در حدود سه متر از سطح خیابان پائین‌تر است. بخش اصلی حمام در مرکز بنا بر روی چهارستون سنگی قرار گرفته که در چهار جهت آن، چهاررختکن با پلان صلیبی قرار دارند. در مرکز گنبد این حمام، جامخانه‌ای قرار دارد که نور فضای داخلی را تأمین می‌کند. حمام آسیا در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. با واگذاری این حمام به بخش خصوصی، حمام گپ به عنوان یک مجموعه فرهنگی و پذیرایی در شهر خرم‌آباد تغییر کاربری یافته است.

 

  1. آبشار بیشهآبشار بیشه-مکان های دیدنی لرستان

آبشار بیشه یکی از زیباترین آبشارهای ایران است. این آبشار در دل کوه‌های زاگرس در بخش پاپِی و در فاصله ۲۰ کیلومتری شهرستان دورود قرار دارد. عرض تاج این آبشار ۲۰ متر، ارتفاع آن ۴۸ متر و فاصله محل برخورد آن با زمین تا محل اتصال به رودخانه سزار، ۱۰ متر است. در نزدیکی آبشار بیشه، روستایی با همین نام وجود دارد و در اطراف آن، جنگل های زیبا و پهناور بلوط قرار دارند. نام این آبشار در میان فهرست آثار ملی ثبت شده ایران قابل مشاهده است.

 

  1. دریاچه کیودریاچه کیو-مکان های دیدنی لرستان

دریاچه کیو به مساحت ۷ هکتار و عمق بین ۳ تا ۷ متر، در شمال غرب شهر خرم آباد واقع شده است. این دریاچه یکی از ارزشمندترین جاذبه های گردشگری درون شهری خرم آباد محسوب می شود و زیستگاه مناسبی برای آبزیان و پرندگان بومی و مهاجر است. واژه کیو یا کیاو در گویش لری خرم آبادی به معنای کبود رنگ یا آبی رنگ است. آب این دریاچه به اندازه ای زلال و عمیق است که به رنگ آبی و نیلی دیده می شود. در کنار این دریاچه، پارک کیو واقع شده است. آب این دریاچه از چشمه تامین می شود.

  1. آبشار نوژیانآبشار نوژیان- مکان های دیدنی لرستان

از مرتفع ترین آبشارهای ایران است که در ۳۸ کیلومتری شهر خرم آباد (بخش پاپی) واقع شده است. ارتفاع این آبشار ۹۵ متر و عرض تاج آن ۵ متر است. در اطراف این آبشار و در بالای کوه تاف، گردشگاه جنگلی نوژیان واقع شده است. این آبشار نیز در فهرست میراث طبیعی ایران قرار دارد. 

 

  1. بام لرستانبام لرستان- مکان های دیدنی لرستان

بام لرستان مجتمعی گردشگری-تحقیقاتی در شهر خرم آباد است. این مجتمع با ۸۰۰ هکتار وسعت، در شرق این شهر و بر بالای کوه مدبه قرار دارد؛ کوهی که عاری از هر گونه پوشش درختی و گیاهی طبیعی است اما موقعیت و منظر و اشراف مناسبی به شهر خرم آباد دارد. این مجتمع شامل مکان‌های تفریحی، باغ وحش، پارک آبی، دانشکده محیط زیست، رصد خانه کاسین – که مدرن ترین رصد خانه خاورمیانه است – و مرکز تحقیقاتی گیاهان دارویی می‌باشد.

 

اگر شما هم تجربه خاصی در سفر به خرم آباد و استان لرستان داشته اید، لطفا آن را با ما به اشتراک بگذارید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *