микрозаймы онлайн

۱۰ پل معروف ایران را بشناسیم

پل های معروف ایران:

ایران عزیزمان چندین و چند پل زیبا و معروف را در جای جای خود قرار داده است که برخی از آنها دارای موقعیت استراتژیکی مهمی در زمان خود بوده و متعلق به سال هایی بسیار دور می باشند.با تریپ باما همراه شوید تا از نزدیک با پل های معروف ایران آشنا شوید.

سی و سه پل

نماد شهر اصفهان، مشهور ترین پل ایران و البت
ه یکی از زیبا ترین‌ها

سی و سه پل نامی ترین پل اصفهان است که بر روی زاینده رود قرار گرفته و زمانی که آب زاینده رو روان بود یکی از پاتوق های اصفهانی ها و گردشگران اصفهانی بود که ساعت های خود را با صدای ساز و آواز در کافه های زیر این پل سپری می کردند. این پل که ۳۰۰ متر طول دارد مثل خواجو یادگار دوران صفوی است و در آن زمان در سیزده تیر هر سال جشن آبریزگان به دستور شاه عباس روی این پل برگزار می شد.

سی و سه پل-10 پل معروف ایران را بشناسیم

پل خواجو

پل خواجو از معروف ترین پل های تاریخی ایران است که حدودا ۴۰۰ سال پیش در زمان پادشاهی شاه عباس روی خرابه های پل حسن بیک ساخته شد. این روزها این پل علاقمندان زیادی از جمله مسافران ایرانی و خارجی را به خود جذب کرده است و بخصوص اگر آب زاینده رود به راه باشد اینها را در حالی که دست در دست هم آواز سر داده اند به راحتی می توانید در اطراف پل ببینید.  پل خواجو یا پل شاهیدر میانه خود سازه ای زیبا با تزئینات دیدنی دارد که شاه نشینی بوده است.

پل خواجو-10 پل معروف ایران را بشناسیم

پل ورسک

اگر از جاده فیروزکوه قائم شهر تردد کرده باشید حتما پل ورسک را دیده اید، پلی از زمان رضا شاه که کمتر ایرانی است که داستان آن را نشنیده و نقل نکرده باشد. این پل ۱۱۰ متری که امروزه نیز از نبوغ مهندسی بشمار می رود ۸۰ سال پیش به دستور مستقیم رضا خان توسط مهندسین آلمانی و البته کارگران ایرانی ساخته شد تا زیبا ترین جاده راه آهن ایران یعنی تهران قائم شهر که از زادگاه رضاخان یعنی آلاشت می گذشت را تکمیل کند.

اگر با قطار از روی آن رد شوید عمق هنر و البته ترسناکی ساخت این پل را با تمام وجود حس می کنید!

پل ورسک-10 پل معروف ایران را بشناسیم

پل ۱۷۰۰ ساله

اگر بین همه پل های منحصر به فرد ایران به دنبال قدیمی ترین پل می گردید باید به دزفول بروید، منطقه ای که در آن روی رودخانه دز، پلی ساخته شد که قدمت آن به دوران ساسانیان باز می‌گردد، یعنی چیزی در حدود ۱۷۰۰ سال پیش. این پل به دستور شاپور اول ساخته شد و در آن زمان دزفول و اندیمشک را به هم متصل می کرده است. این پل حدود ۳۷۰ متر طول دارد و عرض آن هم ۹ متر است، این پل تاریخی از یک دهانه کوچک و بزرگ تشکیل شده که در حال حاضر ۱۷ دهانه از این پل باقی مانده است پل تاریخی دزفول حدود ۴ متر ارتفاع دارد و سازندگان آن برای ساخت پایه های پل از سنگ و ساروج و در قسمت های دیگر آن از آجر و ساروج استفاده کرده اند.

پل دزفول- 10 پل معروف ایران را بشناسیم

پل کشکان

پل کشکان پلی بسیار بزرگ است و همین خصوصیت باعث شده که باستان شناسان به آن لقب «مادر پل های ایران» را بدهند. پل کشکان درگذشته بسیار پر رفت و آمد بوده و راه قدیمی شهر شاپور خواست را به مناطق غرب استان لرستان متصل می کرد. این پل روی کشکان رود در جاده خرم‌آباد ـ کوهدشت و ۴۰ کیلومتری کوهدشت در روستای پاپل، قرار گرفته و در متون تاریخی از آن به عنوان کژکی یاد شده است.

پل کشکان-10 پل معروف ایران را بشناسیم

پل کهنه کرمانشاه

این پل از روزگار کهن نقشی مهم در ارتباط میان ایران و بین‌النهرین و عراق امروزی داشته و تقریبا بیشتر کاروان‌هایی که به قصد شهرهای کربلا، نجف، کاظمین، سامرا و سایر شهرهای عراق از ایران سفر می‌کردند، ناگزیر به عبور از این پل بودند. پل کهنه پلی متعلق به دوران صفوی است که روی رودخانه قره سو قرار دارد. این پل، شش طاق دهانه دارد و عرض معبر آن حدود هفت متر است.

پل شهرستان

پل شهرستان یا پل جی یا پل جسر حسین قدیمی‌ترین پل اصفهان روی رودخانهٔ زاینده رود است. این پل در شرق اصفهان در منطقه جی قدیم بوده و تقریبا در زمان ساسانیان ساخته شد. پل شهرستان دارای یازده چشمه و دوازده پایه سنگی بزرگ است. اما قسمت فوقانی پل که جهت عبور و مرور بوده خراب شده‌ و فقط پیاده می‌توان از روی آن عبور کرد.

پل شهرستان-10 پل معروف ایران را بشناسیم

پل شاپوری یا پل شکسته

پل شکسته یا پل شاپوری (به لری: طاقه پیل اِشکه‌سه) یکی از شاهکارهای معماری دوره ساسانیان بوده و در ضلع جنوبی قلعه فلک افلاک در جنوب شهر خرم‌آباد در استان لرستان قرار گرفته است. این شاهکار، عامل ارتباط غرب استان لرستان(طرهان) با شرق و از آنجا به خوزستان و تیسفون (پایتخت ساسانیان) بوده‌است. پل شکسته حدود ۲۳۰ متر طول و بیش از ۱۹ چشمه طاق داشته که در حال حاضر فقط ۵ چشمه طاق از آنها باقی مانده است.

پل شاپوری-10 پل معروف ایران را بشناسیم

پل دختر

پل‌دختر در ابتدای راه میانه به زنجان و بر روی رودخانه قزل اوزن در دل رشته کوه قافلانکوه قرار گرفته. بعضی ها تاریخ ساخت آن را به زمان ساسانیان و بعضی های دیگر هم به قرن هشت هجری نسبت می دهند.

در مورد اسم این پل روایت های متعددی است بعضی ها می گویند چون سازنده این پل دختری از شاهزادگان بوده اسم آن به پل دختر معروف شده است .ولی اکثر باستان شناسان معتقدند ایزدبانوی ناهید، خدای آب  باران و فراوانی یکی از فرشتگان آئین زرتشت بوده و بخاطر آنکه این پل‌ها که اهمیت ویژه‌ای در زندگی و اقتصاد مردم داشتند، از سیل‌آبها و خطرات جوی و طبیعی در امان باشد اسم دختر را برای آن می‌گذاشتند تا حافظ آنها باشند.

پل دختر-10 پل معروف ایران را بشناسیم

پل کلهر ممولان

پل کلهر ممولان با ارتفاع ۲۶ متر بلندترین و مرتفع ترین پل استان لرستان است. اگر بخواهید ارتفاع این پل را تجسم کنید باید چیزی حدود یک ساختمان
۱۰ طبقه را در نظر بگیرید. به اعتقاد اهالی لرستان در هنگام نگاه کردن به این پل کلاه از سرتان خواهد افتاد. این پل در تاریخ ۳۸۴ هجری قمری ساخته شده آن هم از آجر و سنگ. البته سازندگان آن در کنار سنگ و آجر از ساروج هم استفاده کرده اند تا در گذر زمان از گزند فرسایش در امان بماند. پل ممولان هم روی رودخانه کشکان ساخته شده است و در گذشته مورد استفاده خیلی از اهالی این منطقه بود و رفت و آمد آنها را آسان کرده بود. «یکی از نکات شگفت انگیز این پل، وجود سکویی در داخل پل است که این سکو از ۱۲ پله ساخته شده اما هنوز کاربرد این پله ها مشخص نشده است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *