микрозаймы онлайн

۸ آیین عزاداری ثبت ملی شده استان سمنان

عزاداری های سمنان:

بوی محرم که به مشام می رسد هر کس به اندازه توان خود وارد گود می شود، یکی تکیه می بندد، یکی نذری می پزد و یکی عزادار امام شیعیان می شود. این آیین ها اما هر کجا رنگ و بوی خاص خود را دارد از جمله سمنان که هر گوشه و کنارش به گونه ای خاص این عزاداری و ادای احترام را به جای می آوردند. جالب است بدانید فقط ۸ نوع عزاداری از استان سمنان تا کنون به ثبت ملی رسیده است. با تریپ باما همراه باشید تا نگاهی بندازیم به اشکال مختلف این عزاداری های سمنانی ها.

وا عباس وا عباس-8 آیین عزاداری ثبت شده استان سمنان

آیین نخل گردانی تکیه جهادی

اوج سوگواری عزاداران حسینی در سمنان برگزاری آئین ویژه ‘نخل گردانی تکیه جهادیه’ است،آئین نخل گردانی تکیه جهادیه سمنان با سابقه ای بیش از ۱۰۰ سال با شور و نوای خاصی همزمان با تاسوعای حسینی برگزار می شود. در این مراسم نخل هایی از محله های نزدیک در تکیه به هم می پیوندند و با فریاد یا حسین و یا ابالفضل دور تکیه گردانیده می شوند.

آیین نخل گردانی مهدیشهر

مراسم نخل گردانی مهدیشهر هم همزمان با روز ششم محرم، در حسینیه اعظم مهدیشهر با مرثیه سرایی به زبان محلی برگزار می شود، این نخل با پارچه های سبز رنگ پوشانده می شود و در روز نهم محرم همزمان با روز تاسوعا، پس از گرداندن در شهر به بالای کوهی موسوم به ‘کوه تاسوعا ‘ برده می شود. مردم مهدیشهر در بالای این کوه به عزاداری می پردازند و پس از غروب آفتاب به پایین کوه می آیند و پارچه های سبز نخل را با پارچه های سیاه تعویض کرده و به اصطلاح نخل را برای روز عاشورا سیاه پوش می کنند. اگر قصد بازدید از مراسم نخل گردانی را دارید می توانید مهدی شهر سمنان را در برنامه سفر تعطیلات خود جای دهید.

نخل گردانی- 8 آیین عزاداری ثبت شده استان سمنان

آیین شاطری

نهم و دهم محرم، مردان روستای جزن دامغان با پوشیدن لباس شاطری (لباس مخصوص نانوایان) از ساعت شش صبح در آئینی شروع به فراخوانی سایرین به یاری به حضرت امام حسین (ع) می کنند،این آئین تا ظهر ادامه دارد و پس از آن مراسم تعزیه برگزار می شود.

آیین ‘یا عباس یا عباس’

مردم شاهرود هر سال عصر روز پنجم محرم برای ارج نهادن به مقام شامخ علمدار کربلا و زنده نگهداشتن جانبازی های آن شهید والا مقام، آیین ویژه یا عباس را برگزار می کنند.
مردم برای اجرای این آئین ، ازنزدیکی ظهر روز پنجم محرم بازارها را تعطیل کرده و با لباس سیاه در مقابل مدرسه قلعه اجتماع می کنند. پنجمین روز از ماه محرم هر سال در شهر شاهرود به حضرت ابوالفضل(ع) اختصاص دارد و مراسم طوق بندان در این روز برپا می شود.
طوق یکی از نشانه های عزاداری شیعیان است که به هنگام دسته عزاداری پیشاپیش هیات حرکت می دهند. این نشانه از سه قسمت پایه چوبی، بدنه فلزی سینی مانند مشبک به شکل قلب و از جنس برنج و زبانه فولادی به عرض تقریبی ۱۰ سانتیمتر و طول یک متر یا بیشتر تشکیل می شود. در باور اهالی، این نشانه نمادی از علم و بیرق علمدار واقعه کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع) است. در این میان کسانی که حاجت دارند به خانه هایی طوق در آن ها نگهداری می شود رفته و برای حاجت خود نذر می کنند.

آیین زانو زدن

رسم زانو زدن در روستای لاسجرد در هیچ یک از دیگر استانهای کشور وجود ندارد. نوحه خوانی مراسم زنجیرزنی زانو، با لهجه لاسجردی است و اوج غم و اندوه واقعه عاشورا را به زبان محلی بیان می کند.

8 آیین عزاداری ثبت شده استان سمنان

آیین چل چلا

مردم مجن شاهرود هم با مراسمی که به زبان محلی ‘چل چلا’ می گویند، در شب سوم محرم همزمان با غروب آفتاب در تکیه بزرگ شهر جمع می شوند و پس از آب و جارو و مفروش کردن تکیه چهل پایه چراغ را آماده می کنند و دور تکیه می گذارند. سپس بزرگ تکیه که به وی ‘بابای تکیه’ می گویند با حضور مردم و خدام تکیه نوحه سرایی را آغاز می کند. دعای فرج، صد صلوات، زیارت عاشورا و سایر ادعیه سفارش شده در این مراسم تا طلوع خورشید قرائت می شود، چلاچلا در اصطلاح محلی (چل چلا) نیز گفته می شود.

آیین سنگ زنی

یکی از شیوه‌های خاص عزاداری رایج در منطقه، مراسم سنگ زنی عزاداران است که عزاداران با در دست گرفتن دو چوب به اندازه کف دست همگام و هم نوا با آوای نوحه آنها را به هم می کوبند.این مراسم قدمتی ۸۰۰ ساله دارد.

آیین سنگ زنی، حکایت سوگواری و عزاداری قوم بنی اسد است که پس از واقعه روز عاشورا به کربلا می‌رسند و وقتی با پیکرهای بی سر و پاره پاره امام حسین(ع) و یارانشان مواجه می شوند به نشانه عزاداری سنگ‌هایی را بر می دارند و به سر و صورت خود می زنند.

8 آیین عزاداری ثبت شده استان سمنان

آیین وا زینب

برخلاف سایر شهرها، روز ۱۱ محرم در دامغان جزء تعطیلات است زیرا در این روز همه مردم این شهر در مراسم یازدهم محرم شرکت می کنند.در این مراسم دسته های عزاداری و سینه از روستاها و تکایای شهرستان دامغان از حسینیه حضرت ابوالفضل تا آرامگاه بکیر بن اعین را می پیمایند و مراسم سوگواری پر شوری را برگزار می کنند، این عزاداری که به ‘وا زینب’ (س) موسوم است تا ظهر ادامه دارد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *