микрозаймы онлайн

غذای های محلی شهرهای ایران، قسمت ۲

غذاهای محلی:

ایران دارای تنوع غذایی عجیبی است. در هر کجای ایران بسته به فرهنگ و مواد غذایی موجود، غذاهای مختلف با طعم های متنوع و خوشمزه ای تهیه می شود. هفته گذشته در «غذاهای محلی شهرهای ایران؟» تعدادی از این غذاها را معرفی نمودیم و این بار نیز تعداد دیگری از غذاهای محلی شهرهای ایران را به شما معرفی می کنیم. با تریپ باما همراه باشید.

فلافل آبادان

falafel abadan

فلافل یکی از غذاهای لبنانی است با طعمی بسیار تند. این غذا با ترشی سرو می‌شود یعنی در ساندویچ آن به جای گوجه‌فرنگی و خیارشور، ترشی استفاده می‌کنند. نام این غذا از فلفل گرفته شده است زیرا اصل لبنانی آن فلفل قرمز فراوانی دارد. فلافل آبادان نزد ما ایرانی ها شهرت خاص و عام دارد. طرز تهیه فلافل آبادان کمی پیچیده است و به مهارت خاصی نیاز دارد. برای تهیه فلافل، باید مواد آن را (شامل نخود چرخ شده، پیاز رنده شده، فلفل، نمک، زردچوبه و تخم مرغ) در روغن خیلی داغ سرخ کنید و سپس آن را در نان ساندویچی قرار دهید و با ترشی میل نمایید.

آش دوغ اردبیل

آش دوغ اردبیل- غذاهای محلی شهرهای ایران

آش دوغ اردبیل نوعی پیش غذا است که در شهرهای مختلف ایران و با نام های دیگری نیز تهیه می شود. برای تهیه آش دوغ اردبیل برنج و نخودهایی که شب قبل خیس خورده اند را همراه با آب پخته و سپس سبزی خردشده و ادویه را اضافه می کنیم. بعد از این که خوب پخته شد، دوغ را اضافه کرده و بعد از ۱۵ دقیقه سیر را اضافه می کنیم و پس از آن آش دوغ آماده است.

شیر پلوی تبریزی

شیرپلوتبریزی- غذاهای محلی شهرهای ایران

سوتی پلو یا شیر پلو غذای ترکی است و بیشتر آن را به تبریز نسبت می دهند تا اردبیل. از آنجایی که در این غذا شیر به کار رفته است و در ترکی شیر را سوت می نامند، این غذای بسیار خوشمزه را سوتی پلو شیرپلو می نامند. برای تهیه شیر پلو باید برنج را شسته و با شیر و زعفران و نمک و کره روی حرارت می گذاریم و تا به صورت کته ای درآید. از طرفی ماهی یا مرغ را با زعفران و آرد مخلوط کرده و در روغن سرخ می کنیم و سپس با برنج سرو می کنیم. در سفر به تبریز از این غذای محلی بسیار خوشمزه غافل نشوید.

گشنیز کباب آذربایجانی

گشنیز کباب -غذاهای محلی شهرهای ایران

گشنیز کباب غذایی است که مخلوطی از گوشت و سبزی‌ها است. این غذا با نان سنگگ سرو می شود و بهتر است در یک وعده اصلی میل شود. گشنیز کباب آذربایجانی از گوشت چرخ‌کرده، پیاز، لپه، تخم مرغ، گشنیز، آرد سفید، روغن و ادویه تهیه می شود. برای تهیه گشنیز کباب باید لپه و گوشت و ادویه و تخم مرغ را با هم مخلوط نموده و در روغن سرخ کنیم. سپس گشنیز و پیاز و آرد را در ظرفی دیگر تفت می دهیم به آن ۲ لیوان آب اضافه می کنیم و پس از ۱۵ دقیقه، کوفته های سرخ شده را اضافه می کنیم و پس از ۱۵ دقیقه سرو می کنیم.

خورش تره کردی


خورش تره کردی-غذاهای محلی شهرهای ایران

خورش تره بیشتر در استان‌های کرمانشاه و کردستان پخته می‌شود اما به دلیل طعم خوب و پخت آسان، کم کم محبوب آشپزهای دیگر نقاط ایران هم شده است. اگرپه گوشت و سبزی مواد اصلی تشکیل دهنده این خورش هستند اما این غذا در هیچ نقطه از ایران در هیچ رستورانی پخته نمی‌شود. خورش تره غذایی بسیار خوشمزه و لذیذ است و از گوشت چرخ کرده، پیاز خرد شده، زرشک، رب گوجه فرنگی، روغن و ادویه تهیه می شود.

کوفته شیرین کرمانشاهی

کوفته شیرین -غذاهای محلی شهرهای ایران

 کوفته شیرین از غذاهای بسیار خوشمزه و محلی کرمانشاه است. مواد اصلی برای تهیه کوفته شیرین کرمانشاهی، برنج، گوشت چرخ کرده، سرکه، پیاز و تخم مرغ هستند. برای تهیه این غذا باید برنج را با آب بر روی حرارت قرار دهیم تا شفته شود و سپس پیاز و گوشت چرخ کرده را همراه با ادویه و شکر و نعنا خشک به آن اضافه کنیم و سپس تخم مرغ را با مواد ورز می دهیم. این مواد را به شکل تخم مرغ در می آوریم و کف ظرف دیگری می چینیم و سپس سس آماده شده را (ترکیبی از سرکه، آب، روغن و شکر) بر روی آن ها می ریزیم. در سفر به کرمانشاه حتما ایت غذای محلی خوشمزه را میل کنید.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *