микрозаймы онлайн

عید کجا بریم(۲)؟ راهنمای سفر در نوروز ۹۶

راهنمای سفر به ایذه در عید:

این روزها وقتی سخن از خوزستان و اهواز به میان می آید به دنبال آن گرد و خاک و بی آبی شنیده می شود و کمتر کسی است که برای سفر عید و نوروز به آنجا فکر کند؛ در دل این استان اما جاهایی وجود دارد که کمتر کسی از آن با خبر است و به تازگی مقصد گردشگران ماجراجو شده است. با «تریپ باما» همراه باشید تا یکی از این مقاصد بی نظیر را به شما معرفی کنیم.

دشت سوسن- عید کجا بریم؟

شهر ایذه از شهرهای استان خوزستان است که در شرق این استان قرار گرفته است. این شهر در دوران عیلامی به شهر ایذه که «آنزان» می‌گفتند و بعدها به «اینز» و «ایزج» و «ایزه» تغییر کرد، تغییر نام یافت. در این شهر و شهرهای اطراف آن اما دیدنی هایست که هر کدامشان به تنهایی می تواند شما را به سفر به این مقصد کمتر شناخته شده ترغیب کند. یکی از آنها دهکده زارس است که می توانید اطلاعات آن را از اینجا بخوانید.

چه تفریحات مهیجی در ایذه در انتظار شماست؟

دوچرخه سواری

یکی از مهیج ترین و زیباترین برنامه های طبیعت گردی و ماجراجویانه، دوچرخه سواری در مناطق طبیعی است که در سفر به ایذه با هماهنگی قبلی می توانید این تفریح مهیج را تجربه کنید.  

دوچرخه سواری در ایذه- عید کجا بریم؟

ترکینگ یا پیاده روی

ترکینگ معمولا به پیاده روی در مسیرهای گوناگون گفته می‌شود. پیاده روی در طبیعت و کوهپیمایی در ارتفاعات بکر و دست نخورده ایذه از جمله تفریحات مفرحی است که می توانید در مسیرهای متنوع اینجا تجربه کنید.  

درشکه سواری

اگر میهمان اقامتگاه بوم گردی الیما شوید علاوه بر مهیا نمودن امکانات بالا می توانید در مسیرهایی از پیش تعیین شده درشکه سواری کنید و با گشت و گذار در میان مزارع کلزا و اطراف تالاب بوندون لذت سفر را دوچندان کنید.  

پرنده‌نگری

پرنده‌نگری نیز  سرگرمی است که به مشاهده و بررسی پرندگان در طبیعت می پردازد. تالاب بوندوندر و تالاب میانگپران محل مناسبی برای این فعالیت منحصربفرد می باشد.

تفریحات آبی

دریاچه سد کارون ۳ و سد شهید عباس پور دو دریاچه در ایذه هستند که محل مناسبی برای تفریحات مهیج آبی از جمله قایق سواری، غواصی، شیرجه از روی پرتگاه صخره ای، رفتینگ، پاراسل و ….. می باشند.

رفتینگ- عید کجا بریم؟

چه مکان های تاریخی و طبیعی را در ایذه خواهید دید؟

اشکفت سلمان

نیایشگاه تاریشا یا اشکفت سلمان، بزرگ‌ترین خط نوشته میخی ایلام‌ نو را در خود جا داده است. در اشکفت سلمان چهار نقش برجسته وجود دارد که دو تای آن داخل غار و دو تای دیگر در خارج از غار هستند. بزرگ‌ترین نوشته خط میخی از دوره ایلامی در این غار موجود است که از زمان «شاهک عیلامی» به جای مانده و همچنین برای نخستین بار حضور مصور زن، دوشادوش مرد در نقش برجسته‌های این غار دیده شده است.

اشکف سلمان-عید کجا بریم؟

سنگ‌ نگاره کول فرح

سنگ‌‌نگاره کول فرح یکی از آثار تاریخی استان خوزستان است که در منطقه‌ای به نام «تنگه کول فرح» در ۷ کیلومتری شمال شرقی ایذه قرار دارد. سنگ‌‌نگاره کول فرح شامل ۶ نقش برجسته است که به دوران عیلامیان (ایلام کهن) تعلق دارد و با توجه به تصاویری که در این سنگ‌نگاره نقش بسته و بقایایی همچون گورها، کانال آب، ساختمان‌ها و مناطق دیده‌بانی که از محل زندگی مردمان آن روزگار در میان کوه‌ها باقی مانده، می‌توان گفت این محل پرستشگاه نارسینا (یکی از خدایان ایلامی) بوده است.

سنگ نگار کول فرح-عید کجا بریم؟

دشت سوسن

«دشت سوسن» یکی از جاذبه‌های بی نظیر طبیعی ایذه است که در ۳۵ کیلومتری شمال‌غربی این شهرستان قرار دارد. دشت سوسن یکی از گذرگاه‌های رودخانه خروشان کارون است و توسط این رود به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود.. این دشت از ماه بهمن تا خرداد، طبیعت بسیار زیبایی دارد که نظیر آن را کمتر جایی دیده اید.

دشت سوسن- عید کجا بریم؟

آبشار توف اسپید

این منطقه شامل دو آبشار بزرگ است که به آبشارهای اول و دوم توف اسپید شهرت دارند. این آبشارها در منطقه حفاظت شده «شالو و مونگشت» قرار دارند و از ارتفاعات این منطقه سرچشمه می‌گیرند.

آبشار تف اسپید ایذه- عید کجا بریم؟

محوطه باستانی شمی

در ۹ کیلومتری روستای شمی از دهستان «سوسن» در شمال شهرستان ایذه، آثاری باستانی متعلق به دوره «الیمائیه» در ۱۵۰ سال قبل از میلاد مشتمل بر مجسمه معرف سردار پارتی، سنگ‌های مرمری و گورستان باستانی کشف شده است که پیشنهاد می کنیم اگر به ایذه رفتید حتما از آن دیدن کنید.

پل تاریخی شالو

پل تاریخی شالو از جمله آثار قدیمی شهرستان ایذه و استان خوزستان است. در قدیم این پل چوبی و تلفیقی از چوب و طناب بود. بعدها با استفاده از کابل دو سر پل را به هم وصل کردند و امروزه یکی از بهترین مکان ها برای بانجی محسوب می شود. اگر عاشق هیجان هستید حتما پریدن از بالای این پل را البته با وسایل استاندارد امتحان کنید.

پل تاریخی شالو-عید کجا بریم؟

قلعه تل

«قلعه تل» در حد فاصل شهرستان‌های باغ‌ملک و ایذه در مسیر شاهی استان فارس و خوزستان قرار دارد. بنای اولیه این قلعه حدود سال ۱۷۹۰ میلادی ساخته شده است. بنای این قلعه به «محمد تقی‌خان چهارلنگ بختیاری» نسبت داده می‌شود کسی که شورش خود‌ علیه حکومت مرکزی را از اواخر این دوران آغاز  کرد و در دوره حکومت محمد شاه قاجار دستگیر و به تهران منتقل شد.

قلعه تل- عید کجا بریم؟ ایذه

کجا اقامت کنیم؟

در دل این طبیعت بکر ایذه اما اگر قصد ماندن کردید پیشنهاد می کنیم میهمان اقامتگاه بوم گردی الیما شوید؛ اقامتگاهی در نزدیکی شهر ایذه در روستای تکاب تا طعم خوش میهمان نوازی گرم جنوبی را تجربه کنید.

اقامتگاه الیما خانه ای تاریخی با معماری سنتی و حال و هوای قدیمی است که در باغ بزرگی در حدود ۲۲۰۰ متر مربع قرار گرفته. کلیه غذاها و خوراکی های الیما توسط زنان روستایی به طور کاملا محلی پخته می شود که پیشنهاد می کنیم در اقامت در الیما حتما آن را امتحان کنید.

اقامتگاه بوم گردی الیما-عید کجا بریم؟

کجا چی بخوریم؟

بسته به اینکه کجا باشید قضیه خورد و خوراکتان در اینجا متفاوت است. اگر خیال دارید شبی را در دشت سوسن بگذرانید حتما می بایستی با محلی ها هماهنگ شوید تا غذا را با قایق به شما برسانند؛ پس حتما باید با تور سفر کنید چه محلی چه از مقصد حرکت خود.

اما اگر در داخل ایذه می مانید پیشنهاد می کنیم میهمان اقامتگاه بوم گردی الیما شوید؛ جایی در هنگام خوردن غذای خوشمزه اش بایستی مراقب انگشتانتان باشید.

مسیر دسترسی به ایذه:

اگر می‌خواهید از اصفهان به ایذه سفر کنید چند راه دارید، اول اینکه ابتدا به شهرکرد سفر کنید بعد به بروجن و ناغان بیائید و از آنجا به لردگان و سد و نیروگاه کارون چهار دهدز و سد و نیروگاه کارون سه و  سپس به ایذه خواهید رسید.

راه دوم این است که از اصفهان به فولاد شهر و زرین شهر و بروجن و …..

راه سوم این است که از اصفهان به مبارکه و بروجن و ….

و اما مسیر دیگر دسترسی از اهواز است که ابتدا به هفتگل و باغملک و قلعه تل و در نهایت به ایذه  و دهدز خواهید رسید. 

اگر از هر مسیری از اصفهان به ایذه سفر کنید ، حدود ۴۰۰ کیلومتر در مسیر خواهید بود. در این فاصله از مناظر بسیار زیبای کوهستانی ، سد کارون چهار و سه ، دریاچه سد کارون سه  و دهدز کوه کوه لذت خواهید برد.رانندگی در این مسیر بسیار لذت بخش خواهد بود(درصورت احتیاط).

اما اگر قصدتان این بود که از اهواز به ایذه سفر کنید ، باید در حدود ۱۸۰ کیلومتر رانندگی کنید.در پاره ای از محدوده هفتکل و باغملک جاده کوهستانی خواهد بود و مابقی مسیر جاده صاف و اصطلاحا کفی خواهد بود.

در این مسیر مناظر زیبای مشعل های روشن نفت و مزارع سرسبز روستاهای اطراف بهره مند خواهید شد.

مسیر دسترسی به ایذه- عید کجا بریم؟

برای هماهنگی سفر به ایذه می توانید با اقامتگاه الیما تماس بگیرید تا مقدمات سفری خاطره انگیز را برایتان فراهم نمایند.

شماره تماس: ۰۹۱۳۶۴۱۲۲۰۲
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *