микрозаймы онлайн

شهاب باران فرداشب را در کجای ایران نظاره گر باشیم؟

شهاب باران یا بارش شهابی «برساوشی» یکی از مهمترین بارش‌های شهابی سالیانه است که امشب و فرداشب (۲۱ و ۲۲ مردادماه) به اوج بارش خود می رسد. در این روزها به دلیل پر نور نبودن ماه، رصدگران می توانند با سهولت بیشتری از رصد این پدیده نجومی لذت ببرند.

بارش شهابی

این پدیده نجومی که با چشم غیرمسلح نیز قابل رؤیت است، هرساله زمانی اتفاق می افتد که زمین در مدار خود در حال حرکت است و گاهی یکی از مدارهای دنباله‌دار و یا سیارک‌ها را قطع می‌کند که در این صورت ذرات جدا شده از سیارک‌ها و دنباله‌دارها وارد جو زمین می‌شوند. این ذرات زمانی که وارد جو زمین می‌شوند، به علت سرعت و اصطکاک در جو زمین و وجود اکسیژن، شروع به سوختن می‌کنند و در آسمان شب به صورت شهاب سنگ نورانی دیده می شوند.

دنباله‌دار «سویفت-تاتل» (Swift-Tuttle) منشا بارش شهابی برساوشی است. این دنباله دار، حدود ۱۳۰ سال با یک بار حرکت، حرکت مداری خود را کامل می‌کند. گفته می شود بهترین شرایط رصدی تعداد شهاب‌ها بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ شهاب است که تاکنون به ندرت تعداد این بارش‌ها به ۲۰۰ شهاب رسیده است.

رکورد بیشترین بارش به دنباله دارِ ZHR در سال ۲۰۰۸ تعلق دارد و پس از آن در سال ۲۰۰۹ این رکورد به سویفت-تاتل تعلق گرفت. امسال از نظر نور و وضعیت قرار گرفتن ماه در آسمان، بهترین شرایط رصد فراهم است. اوج بارش شهاب دنباله‌دار ZHR در روز ۲۱ مرداد ماه است که در صورت وجود شرایطی همچون قرار گرفتن در کانون بارش‌ها، صاف بودن آسمان و عاری بودن آسمان از غبار، می‌توان این پدیده زیبای نجومی را مشاهده کرد.

برای مشاهده بارش شهابی برساوشی، بهتر است به مکان های زیر سفر کنید.

کاروانسرای قصر بهرام در گرمسار

کاروانسرای قصر بهرام - گرمسار

قلعه الموت

قلعه الموت- قزوین

کویر مزینان در سبزوار

کویر مزینان - سبزوار

کویر مرنجاب 

کویر مرنجاب

در بسیاری از فرهنگها دیدن شهاب سنگ‌ها با آرزو کردن و برآورده شدن آرزوها گره خورده است. امیدواریم هرآنچه که آرزو دارید را خالق هستی برایتان برآورده کند. پیشنهاد می کنیم امشب و فرداشب مهمترین شهاب باران سال را از دست ندهید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *