микрозаймы онлайн

شتر سواری در میان شن های روان کویر بافق

کویر بافق

مسیر اکوتوریسم روستاهای باقرآباد و صادق آباد شهرستان بافق

روستای باقرآباد در ده کیلومتری غرب شهر بافق قرار گرفته است. این روستا که در حاشیه کویر« درانجیر» قرار دارد از یک بافت زنده روستایی برخوردار است. عمده فعالیت روستاییان باغداری درختان نخل و همچنین پرورش دام می باشد. از مهم ترین جاذبه های پیشنهادی جهت بازدید گردشگران در این روستا می توان به نخلستان های سر به فلک کشیده، برج روستا، آسیاب گاوی، دنگ خانه و جذاب تر از همه، قلعه باقرآباد اشاره کرد. بناهای ذکر شده که عمدتا محصول اواخر دوره زندیه و اوایل قاجار می باشند مجموعه کاملی را جهت تجربه و مشاهده زندگی مردمان ساکن در یک روستای دشتی و کویری به نمایش گذاشته اند.

در شهرها و روستاهای استان یزد، سیستم قنات به عنوان یک میراث جهانی کشاورزی، همواره ضامن حیات جوامع بشری در این منطقه کوهستانی- بیابانی بوده است. در روستای باقرآباد به دلیل صاف بودن نسبی سطح زمین، ساکنان خلاقانه آسیاب گاوی را بنا کرده اند که با استفاده از نیروی حرکتی گاو و بعضا شتر، سنگ آسیاب را به چرخش وا می داشته و صدای حرکت سنگ آن، همواره نوید بخش زندگی و حیات بوده است.

پس از پیاده رودی در بافت سنتی روستا و درمیان نخلستان ها در مجاورت نهرهای آب، به «قلعه باقرآباد» می رسید. این قلعه زمانی ساکنان روستا را در هنگام ناامنی در خود جای می داده است. در مجاورت قلعه، دنگ خانه واقع شده است که خاص این منطقه از کشور می باشد. دنگ خانه در واقع آسیاب ارزن می باشد.

قلعه باقرآباد

قلعه باقرآباد

در این مسیر پس از روستای باقرآباد، روستای صادق آباد و قلعه آن قرار دارد و سپس تپه های شنی گسترده و مرتفع، در مجاور کویر و نمک زار و رودخانه شور و نیزارها نمایان می شوند. این تپه ها یکی از زیباترین و بزرگترین مجموعه تپه های شن های روان را در کشور شکل داده اند که در حاشیه کویر و نمک زار درانجیر، مرکزی (کمپ تفریحی شهید برزگری) را جهت تفریحات طبیعی و امن از جمله شترسواری، موتورسواری، پیاده روی بر روی شن ها و انجام بازی های روی شن ایجاد کرده است.

شن های روان روستای صادق آباد

شن های روان روستای صادق آباد

شترسواری در کویرهای شهرستان بافق

شهرستان بافق دو اکوسیستم بزرگ کوهستان و بیایان را در مجاورت یکدیگر دارد. این وضعیت جغرافیایی منحصربه فرد یکی از مهم ترین زیستگاه های امن کشور را خلق کرده است که دیدار از آن به طبیعت دوستان پیشنهاد می شود تا از نزدیک شاهد این زیبایی ها باشند و از آن لذت ببرند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *