микрозаймы онлайн

سوغات شهرکرد چیست؟

شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری و مرتفع ترین شهر ایران است و به آن لقب بام ایران را نیز نسبت داده اند. این شهر تابستان هایی بسیار خنک دارد و برای سفرهای تابستانی بسیار مناسب است. اگر قصد سفر در فصل تابستان را دارید، بهتر است به این شهر زیبا سری بزنید. در این میان، خرید سوغاتی سفر نیز یکی از دغدغه های شما خواهد بود. شهرکرد سوغاتی متنوعی از جمله انواع کشک و قره قوروت، بادام، داروهای گیاهی، گز بلداجی، عسل، پولکی، نبات، گردو و آجیل میوه را دارد. در ادامه با تریپ باما همراه باشید تا سوغاتی های شهرکرد را بررسی کنیم.

 شهرکرد

بادام شهرکرد

 

بادام شهرکرد

بادام شهرکرد که از کالاهای صادراتی این شهر است، یکی از اصلی ترین و مرغوب ترین بادام های ایران است. بادام شهرکرد بیشتر در منطقه سامان (منطقه ای در اطراف شهرکرد) به دست می آید و به علت کوهستانی بودن آن منطقه و وجود آب فراوان، از مرغوب ترین بادام ها به شمار می آید. ارزش غذایی بادام بسیار بالا است و مصرف آن هم چون پسته و گردو بسیار برای بدن انسان مفید است. از فوائد بادام می توان به بهبود گردش خون، سرشار بودن از اسید آمینه، پتاسیم، منیزیم و ویتامین دی اشاره نمود. در سفر به شهرکرد از خرید این سوغاتی غفلت نکنید.

 

گز بلداجی شهرکرد

گز بلداجی شهرکرد

شهر بلداجی در استان چهارمحال و بختیاری از قدیم یکی از مراکز تولید گز در ایران بوده است. گز از شیره ای سفید رنگ بنام انگبین درست می شود که در کوهستان های چهارمحال بختیاری جمع آوری می شود. از این رو گز شهرکرد به نام گز بلداجی مشهور است. گز شهرکرد در دو نوع پسته ای و بادامی تهیه می شود. اگر به دنبال خرید سوغاتی مناسبی از شهر شهرکرد هستید، در خرید گز بلداجی درنگ نکنید.

 

کشک و قره قوروت شهرکرد

 

کشک و قره قروت

 

وجود عشایر فراوان در استان چهارمحال و بختیاری از یک سو و وجود مراتع و چراگاه های آباد و سرسبز و رونق دامداری در این استان باعث شده است لبنیات بسیار زیادی در این استان تولید شود. از میان خوراکی هایی که از لبنیات تهیه می شود، قره قوروت (که نام محلی آن قاوا است) و کشک شهرکرد بسیار خوشمزه و معروف هستند. این دو محصول سرشار از کلسیم بوده و برای بهبود بیماری های استخوانی بسیار مفید هستند.

 

گیاهان دارویی شهرکرد

 

گیاهان دارویی شهرکرد

 

شهر زیبای شهرکرد به دلیل کوهستانی بودن اش، مملو از گیاهان دارویی است و در فصل بهار بازار بسیار گرمی از این محصولات گیاهی در شهرکرد وجود دارد. تنوع گیاهی در مناطق کوهستانی شهرکرد باعث شده است تعداد زیادی از این گیاهان دارویی در غذاهای محلی و به عنوان طعم دهنده استفاده شوند که هر کدام خواص خودشان را دارند. تعدادی از این گیاهان عبارتند از: پاکلاغ، شنگ، کرفس کوهی، چاووک، کنگر، موچه، اوماج، سلمان تره، ترشک، قارچ، پرموسیر، لیباس، شیرین بیان، کاسنی، بابونه، آویشن و زنجبیل.

 

اگر در سفر به شهرکرد سوغاتی های دیگری را تهیه کرده اید، آن را با ما به اشتراک بگزارید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *