микрозаймы онлайн

پیشنهاد سفر آخرهفته ای به کویر مرنجاب

کویر مرنجاب:

پاییز و زمستان که می شود فصل سفر به کویر و کویرگردی آغاز می شود. حالا چه بهتر که این کویر همین نزدیکی ها باشد و بشود همین یکی دو روز آخر هفته به دل کویر زد و حال و هوایی عوض کرد. اگر شما هم هوس سفر به کویر کرده اید پیشنهاد ما را برای سفر به کویر مرنجاب ببینید. پس با تریپ باما همراه شوید تا هرآنچه در برنامه ریزی سفر به کویر مرنجاب نیاز دارید را بخوانید.

کویر مرنجاب-راهنمای سفر به کویر مرنجاب

مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل (توابع کاشان در استان اصفهان) واقع شده است. علت نامگذاری مرنجاب این است که به دلیل ماسه ­ای بودن زمین کندن چاه برای تامین آب در این منطقه کار بسیار مشقت باری بوده است که بابت همین موضوع به این منطقه  مرد رنج آب می­گفتند و با گذشت زمان به مرنجاب تغییر یافت.

مکان های دیدنی کویر مرنجاب و اطراف آن

کاروانسرای مرنجاب

در کنار تپه ­های شنی و ماسه­ ای که اصلی­ ترین جاذبه­ های کویر هستند، قلعه و کاروانسرای مرنجاب وجود دارد که نقل است به دستور شاه عباس در سال ۱۰۱۲ قمری ساخته شده است. کاروانسرای مرنجاب در مسیر جاده ابرایشم واقع شده است که از این کاروانسرا و قلعه برای تامین امنیت در عبور کالا از چین به اروپا و بالعکس استفاده می­ شده است. در سر در کاروانسرا بیان شده است که در ۵۰۰ پاسدار مسلح همیشه در قلعه حضور داشته­ اند. این کاروانسرا ۲۹ اتاق دارد که در سال ۱۳۸۲مرمت ایناتاق ­ها تمام شد. در سال­های اخیر از این اتاق­ ها برای اقامت گردشگران استفاده می­ شود. پیشنهاد می کنیم در سفر به مرنجاب حتما بازدید از این کاروانسرا را در برنامه سفر خود بگنجانید.

کاروانسرای مرنجاب-راهنمای سفر به کویر مرنجاب

ورودی کاروانسرا: ورودی کاروانسرا رایگان بوده اما برای استفاده از اتاق­ ها بابت اقامت باید هزینه­ ی جداگانه پرداخت کرد.

چاه دست کن

جذاب­ترین جاذبه­ ی کویر مرنجاب چاه دست کن است که در ۴ کیلومتری شرق کاروانسرا قرار دارد.  آب چاه شیرین است که برای زمین­ شناسان وجود چشمه آب شیرین در قلب کویر نمک بسیار شگفت­ آور است.

تپه های شنی

از کاروانسرا تا تپه ­های شنی حدود نیم ساعت پیاده روی دارد که با توجه به اینکه این مسیر شامل پوشش گیاهی خاص کویر بوده می­ توان پیاده رفت یا می­ توان این قسمت را با وسیله طی نمود.

تپه­ های شنی در هنگام تابش آفتاب بسیار داغ می­ باشد اما اگر با پای برهنه بر روی شن­ ها قدم بگذارید، لذت وصف­ ناپذیر از خنکی که در زیر شن­ ها وجود دارد، خواهید برد.

دریاچه نمک

بازدید از دریاچه زیبا و دیدنی نمک آران و بیدگل یکی از جاذبه های شگفت انگیز کویر مرنجاب است. اگر مرنجاب را در برنامه سفر خوی جای دادید می توانید پس از اقامت در کاروانسرای مرنجاب و گذاشتن وسایل خود، به سمت دریاچه نمک آران و بیدگل رفته و از آنجا نیز دیدن کنید. باتوجه به اینکه دریاچه نمک در اکثر ماه­های سال خشک بوده می­تواند بر روی دریاچه قدم بزنید اما مراقب باشید چرا که زمین­ های اطراف دریاچه به شدت باتلاقی بوده است.

دریاچه نمک آران و بیدگل-راهنمای سفر به کویر مرنجاب

تفریحات در مرنجاب

اگر علاقه­ مند به رصد ستارگان هستید حتما یک شب در کاروانسرای مرنجاب اقامت داشته باشید. شب هنگام در پشت بام کاروانسرا گروه­ های نجومی با تجهیزات مناسب به رصدستارگان می­ پردازند و شما نیز می­ توانید از این جاذبه­ ی رایگان دیدن نمایید.

همچنین تفریحات کویری چون آفرود و موتور سواری و شتر سواری در کویر را نیز می توانید در برنامه سفر خود به مرنجاب تجربه کنید.

شترسواری در کویر مرنجاب-راهنمای سفر به کویر مرنجاب

بهترین فصل سفر به کویر مرنجاب

بهترین فصل سفر به کویر فصل پاییز و زمستان است اما برای شناخت کویر و دیدن پوشش حیوانی کویر باید برنامه سفری تابستانه را برای خود تدارک ببینید. که البته سفر تابستانه به کویر نیازمند به تجهیزات خاص خود دارد.

غذا در مرنجاب

یکی از اتاق­ها کاروانسرا به شکل سفرخانه سنتی درآمده است که بعد از یک پیاده­ روی بر روی شن­ های روان کویر می ­توانید سفارش چای تازه دم داده و یا از غذاهای سنتی میل فرمایید.

چنانچه به همراه خود غذا آورده­ باشید نیز می توانید در یکی از اتاق­ های کاروانسرا میل نمایید.

اقامت در مرنجاب

اگر تصمیم گرفته اید شبی را با ستارگان مرنجاب در برنامه سفر خود جای دهید باید بگوییم هتلی در مرنجاب وجود ندارد اما به جای آن کاروانسرای تاریخی مرنجاب میزبان شماست. در کاروانسرای مرنجاب می ­توانید یکی از اتاق­ های کاروانسرا را رزرو کرده و شب را در آنجا اقامت داشته باشید یا می­ توانید در اطراف کاروانسرا کمپ زده و در دل کویر اقامت شبانه داشته باشید.

کاروانسرای مرنجاب-راهنمای سفر به کویر مرنجاب

توجه داشته باشید که مسئولین کاروانسرا به علت وجود حشرات و حیوانات سمی، کاروانسرا را سالانه سم­زدایی می­کنند بابت همین امر اقامت یا چادر زدن در پشت بام کاروانسرا پیشنهاد نمی ­شود.

همچنین اگر اهل چادر زدن در کویر هستید در ضلع جنوبی کاروانسرا حوضچه ­ای وجود دارد که با درختان بید و کوره گز محصور شده است. آب این حوضچه از چشمه­ ای در نزدیکی این حوضچه تامین می­ شود. اطراف این حوضچه در سال های اخیر آجرفرش شده است که مسافران برای استراحت یا چادر زدن از این قسمت استفاده می­کنند.

کاروانسرای مرنجاب-راهنمای سفر به کویر مرنجاب

شماره تماس کاروانسرای مرنجاب: ۰۹۱۳۲۶۰۲۱۵۳

مسیر دسترسی و آدرس کویر مرنجاب:

مسیر دسترسی به کویر مرنجاب از شهرستان آران و بیدگل که در ۵ کیلومتری شمال کاشان است شروع می­گردد. بعد از طی مسافتی حدود ۵ کیلومتر در جاده آسفالت به سمت شمال به یک سه راهی (معروف به ۳ راهی کارخانه فولاد کویر) می­رسید. از این قسمت مسیر خاکی و اصلی مرنجاب در سمت شمال شرقی آغاز می­شود. بعد از طی حدود ۳۵ کیلومتر از جاده خاکی به دو راهی دریاچه نمک آران و بیدگلمی­ رسید. که مسیر شمال شرق به کاروانسرا و تپه­ های شنی و مسیر شرقی به سمت دریاچه نمک و جزیره سرگردان منتهی می­ گردد. اگر مسیرتان به کاروانسرا می­باشد بعد از حدود ۱۵ کیلومتر در بین تپه ­های ماسه­ ای کاروانسرا و دژهای نگهبانی قلعه را خواهید دید. و اگر به سمت دریاچه نمک بروید در حدود ۱۰ الی ۱۲ کیلومتر که طی کنید دریاچه نمک آران و بیدگل  را که در اکثر ماه­ های سال خشک هستند را خواهید دید.

نقشه مسیر مرنجاب تا تهران

مسیر دسترسی به مرنجاب-راهنمای سفر به کویر مرنجاب

فاصله کویر مرنجاب تا تهران

این کویر یکی از نزدیک ترین کویرها به پایتخت بوده و از تهران حدود ۲۷۰ کیلومتر به مدت ۳:۳۰ساعت تا کویر فاصله است.

نکات ضروری سفر به کویر مرنجاب:

کویر مرنجاب برای اکثر تمامی افراد قابل دسترس است اما با توجه به درجه هوا و خشکی هوا پیشنهاد می­شود از همراه داشتن کودکان زیر ۵ سال خوداری فرمایید.

در این سفر کرم ضد آفتاب، عینک، کلاه آفتابگیر، کفش مناسب پیاده روی و کرم یا ماده دور کننده حشرات را با خود همراه داشته باشید.

کویر مرنجاب-راهنمای سفر به کویر مرنجاب

برنامه سفر به کاشان و کویر مرنجاب

اگر قصد سفر به کویر مرنجاب را کردید پیشنهاد می کنیم از برنامه رایگان سفر به کاشان دیدن کنید تا بتوانید حداکثر استفاده را از سفر خود برده و مکان های گردشگری و جاذبه های دیدنی کاشان و مرنجاب را از دست ندهید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *