микрозаймы онлайн

دعوت به بازدید از خانه مشروطه در روز مشروطه

نقش تبریز در نهضت مشروطیت

جنبش مشروطیت بدون شک از رویدادهای مهم و تأثیرگذار در تاریخ تحولات سیاسی ایران محسوب می‌شود. همانطور که می دانید فرمان مشروطه دستور تشکیل مجلس شورای ملی بوده و به واسطه تلاش های آزادیخواهان وطن برای رهایی از استبداد شاهنشاهی شکل گرفت. امروز ۱۴ مرداد سالروز صدور این فرمان تاریخی توسط مظفرالدین شاه قاجار است.
به مناسبت این روز می خواهیم از شهر تبریز برایتان بگوییم، جایی که مردمانش تا آخرین نفس های خود ایستادند تا فرمان مشروطه را به مرحله صدور رساندند. با «تریپ باما» همراه شوید تا با حقایق این روز بیشتر آشنا شوید.

دعوت به بازدید از خانه مشروطه در روز مشروطه-تبریز
تبریز پس از تهران و مشهد بزرگ ترین شهر ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی بوده و به عنوان مرکز اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته می شود.
این شهر در طول تاریخ مهد تجدد و نوخواهی بوده و حماسه هایش همواره بخش مهمی از تاریخ این سرزمین را رقم زده است.
تبریز در جنبش مشروطه نقشی مهم داشت و دلاوری و فداکاری‌های انقلابیون آزادی‌خواه تبریزی چون ستارخان، باقرخان و شیخ‌الاسلام نقش اساسی در به پیروزی رساندن جنبش و بازپس‌گرفتن مشروطه داشت. در جنبش مشروطیت تبریز به واقع منجی انقلابی شد که در آستانه شکست قرار گرفته بود. پس از سرکوب مشروطه توسط محمدعلی شاه قاجار حرکت‌های مشروطه‌خواهانه در تهران و سایر نقاط ایران به خاموشی گرایید و فقط تبریز بود که تا پای جان ایستاد و نه تنها انقلاب را به ثمر رساند بلکه حکومت قاجار را از تخت سلطنت پایین کشید.
بخش مهمی از این اتفاقات تاریخی در خانه مشروطه تبریز رقم خورد که شما را به بازدید مجازی از این خانه در این روز تاریخی دعوت می کنیم. جالب است بدانید این خانه مرکز تجمع جمعی از برجسته ترین چهره های مشروطه آذربایجان بوده و در جنگ های ۱۱ ماهه تبریز علیه نیروهای دولتی، ستاد فرماندهی و محل تشکیل جلسات مجاهدین مشروطه به شمار می رفت. بد نیست بدانید که تصمیم مهم و انقلابی پائین آوردن پرچم های سفید تسلیم در مقابل قوای محمدعلی شاه قاجار در همین خانه گرفته شده است.

دعوت به بازدید از خانه مشروطه در روز مشروطه-موزه مشروطه تبریز
هم اکنون از تالار اصلی و اتاق های گوشواره این خانه برای به نمایش گذاشتن اسناد و مدارکی از دوران پرفراز و نشیب انقلاب مشروطه استفاده می شود که از مهم ترین اموال ارائه شده در آن می توان از فرش مشروطه، اسلحه کمری ستارخان، لوازم شخصی سران انقلاب و دیگر اسناد و مدارک اهدایی مرتبط با انقلاب نام برد.
اگر تصمیم گرفتید به تبریز سفر کنید از این لینک می توانید سایر دیدنی هایش را ببینید و در موردشان بخوانید. همچنین می توانید از برنامه سفر تبریز استفاده کرده و سفری متفاوت را برای خود رقم زنید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *