микрозаймы онлайн

دلفین های جزیره هنگام دیگر به استقبال گردشگران نمی آیند

اگر تجربه سفر به جزیره قشم و هنگام را داشته باشید حتما می دانید که مهمترین جاذبه گردشگری این منطقه دیدن دلفین هاییست که به استقبال قایق های مسافری می آمدند و در کنار آنها شنا می کردند؛ اما متاسفانه این روزها دیگر خبری از دلفین های بازیگوش نیست.

 

دلفین های جزیره هنگام

 

جزیره قشم زیبایی کم ندارد؛ اما جاذبه گردشگری که هر گردشگری را وسوسه می کند تا در طول مدت اقامتش حتما سری هم به آنجا بزند، جزیره کوچک هنگام است که جاذبه های بکری برای دیدن دارد.

یکی از آن جاذبه ها تماشای دلفین های بازیگوشیست که هنگام نزدیک شدن قایق گردشگران به جزیره هنگام، از آنها استقبال کرده و به سمت گردشگران می آیند و آنها را از دیدنشان خوشحال می کنند. معمولا دیدن شنای دلفین های هنگام هیجانی دارد که همه را از دیدن شان خوشحال می کند اما اکنون مدتی است که دلفین ها با مردم هنگام و گردشگرانش قهر کرده اند. آنها دیگر به قایق ها اعتمادی ندارند و کمتر خودشان را نشان می دهند.

از وقتی صیادان غیرمجاز ماهی های ساردین تعدادشان زیاد شده، دلفین های خنده روی هنگام هم از این جزیره به جایی رفتند که حتی ساکنان جزیره هم نمی دانستند کجا!

 

دلفین های جزیره هنگام

 

مرگ و میر دلفین ها در دام صیادان غیرمجاز

افشین عباس نژاد هنگامی، راهنمای جزیره هنگام دل پری از صیادان جزیره دارد؛ صیادانی که موجب اختلال در آرامش دلفین ها شده اند او به خبرنگار مهر گفت: بیش از ۲۰۰ فروند قایق صیادی با موتورهای سنگین ۲۰۰ اسبی باعث شده اند که نه تنها صید و صیادی ساکنین جزیره دچار مشکل شود بلکه گردشگران و مسافران هم که برای بازدید از دلفین ها آمده بودند هم ناراضی از سفرشان برگردند. به همین دلیل اکنون ضربه محکمی به صنعت گردشگری جزیره وارد شده است.

این فعال گردشگری در جزیره هنگام گفت: ماهی ساردین عمده غذای تمامی ماهی های خلیج فارس هستند و غذای اصلی دلفین ها هم ساردین ماهی ها هستند. وقتی غذایی نباشد پس ماندن در منطقه برایشان بی ارزش است و حتی به دام افتادن دلفین ها در تور این صیادان مرگ و میر آنها را در پی خواهد داشت و نا امن بودن منطقه موجب فرار از محل می شود.

وی ادامه داد: اگر تا کنون دلفین ها نوار ساحلی جزیره هنگام را برای زیستگاه خود انتخاب کرده اند دلیلش امن بودن محل برای تغذیه آنها و عادی بودن خصلت و نزدیک بودن روند زندگی و افکار آنها با ما انسان ها بوده که موجب شده با وجود سر و صدای موتور قایق ها بازهم به انسان ها نزدیک شوند و بازیگوشی و خودنمایی کنند. ضمن اینکه تنها جایی که می توان در خلیج فارس آزادانه نزدیک به دلفین ها شد، همین جزیره هنگام است اما اکنون با وجود صیادان غیر مجاز، هم امنیت را از دلفین ها گرفته ایم و هم غذای آنها را و هم لذت دیدن شان را از گردشگران.

 

صید غیرمجاز روزانه بیش از ۹۰۰ تن ماهی!

هنگامی درباره اقدامات مسئولان نیز پس از یک دوره بازدید از جزیره هنگام و بررسی اوضاع گفت: تاکنون هیچ مقام مسئول در استان هرمزگان و قشم نتوانسته اند کاری برای جلوگیری از این اقدام انجام دهند. نه اداره شیلات نه محیط زیست و نه گردشگری. اکنون بیش از ۲۵۰ فروند شناور فعال هستند و بیش از ۱۵۰۰ نفر به صورت مستقیم مشغول به کار هستند و روزانه بیش از ۹۰۰ تن ماهی از دریا توسط صیادان غیرمجاز صید می شود.

وی افزود: جاده ها، اراضی و هوای بعضی از نواحی به خصوص جاده جنوبی از روستای مسن تا ۳ کیلومتری شهر قشم و پارک زیتون بوی فاسد شدن ساردین ماهی ها به مشام می رسد. به ویژه اسکله کندالو که محل آمد و رفت اهالی جزیره هنگام و گردشگران است، با تخلیه تعداد کثیری از این عوامل در صید بوی بد گرفته و حتی دریا هم کثیف شده است.

دلفین های جزیره هنگام از نوع دلفین های بینی بطری هستند. در صورتی که روند بی توجهی به مسئولان گردشگری و محیط زیست به آب های جزیره هنگام ادامه داشته باشد در آینده ای نه چندان دور شاهد مهاجرت این دلفین ها از اطراف جزیره هنگام خواهیم بود و یا شاهد مرگ دلفین هایی که به دلیل به دام افتادن در تورهای صیادان و یا برخورد آنها با پره های قایق های موتوری هر سال از تعدادشان کاسته می شود؛ که با این اوصاف یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری کشورمان نیز از بین خواهد رفت.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *