микрозаймы онлайн

خانه شهر کرمان به کرمانی ها بازگردانده شد!

جلوگیری از تخریب خانه شهر کرمان

 علی‌اصغرخان اصفهانی، از اولین گروه معماران ایرانی و هم‌دوره با پیرنیا بود که اوایل سال ۱۳۴۸ «خانه – شهر» کرمان را در میدان فلسطین، خیابان شورا بنا نهاد. خانه‌ای برای همه مردم کرمان که مردم شهرش دست به دست هم داده و ماهانه ۱۵ ریال برای ساختش هزینه کردند. از آن پس این خانه با نام خانه شهر به عنوان نماد فرهنگی شهر کرمان شناخته شد.
واقع شدن این خانه در میان سینما، میدان فرهنگی و پارک کرمان مکان فرهنگی را ایجاد نموده و فضایی گرم و صمیمی برای تجمیع کرمانی ها معیا ساخته است. با «تریپ باما» همراه شوید و بشنوید از عاقبت این خانه فرهنگی.

خانه شهر کرمان ثبت ملی شد-خانه شهر کرمان

خانه شهر از بدو تاسیسش کاربری های مختلفی را به خود دید. به طور مثال، مدتی به عنوان دادگاه از آن استفاده می شد، مدتی محل برگزاری جشنواره های ملی، هنری بود و گروه های بلژیکی در آن نوازندگی می کردند، مدتی نیز، جشنواره های فیلم کودک، رشد و … در آن برگزار می شده است.
خانه شهر کرمان ثبت ملی شد-خانه شهر کرمان
اما این اواخر خانه شهر در اختیار شورای شهر کرمان بود تا این‌که در بهمن ۱۳۹۵خبرهایی مبنی بر تهیه‌ طرحی برای بازسازی استانداری کرمان به گوش رسید، طرحی که به واسطه قرار گرفتن این خانه در جوار استانداری کرمان باید تخریب می‌شد تا ورودی ساختمان جایگزین آن شود.
در همان زمان هم سیف‌الهی، معاون عمرانی استاندار کرمان، ۲۰ روز به شورای شهر فرصت داده بود تا «خانه – شهر» کرمان را برای تخریب تخلیه کند، خانه‌ای که محل خاطرات جمعی مردم کرمان بود؛
اما به همراهی جمعی از مردم کرمان و محمد حسن طالبیان پس از جلسات متعدد با استانداری و میراث فرهنگی این طرح ملقی و سرانجام این خانه تاریخی با جمیع خاطراتش برای کرمانی ها باقی ماند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *