микрозаймы онлайн

مرد روزهای پرهیاهو رفت!

جاهای دیدنی رفسنجان:

دیروز سفری اتفاق افتاد که خیلی ها را داغدار کرد؛ سفری که این بار برایش بازگشتی نیست. بزرگمردی رفت که با رفتنش احتمالا اتفاقات بزرگتری رقم خواهد خورد. در اینجا اما می خواهیم شما را به سفری دیگر ببریم به جایی که او از آنجا آمد و ورق هایی از تاریخ را با آمدش نگاشت. با «تریپ باما» همراه باشید تا برنامه سفری بریزیم و گشتی بزنیم در رفسنجان و دیدن کنیم از دیدنی هایش.

دره راگه- جاهای دیدنی رفسنجان

رفسنجان از توابع کرمان و جایی بین یزد و کرمان است که سالهاست به باغات پسته اش معروف است بطوریکه درخت کهنسال پسته اودرج، یکی از دیدنی های معروف این شهر را به خود اختصاص داده است؛ درختی که قدمتش به بیش از ۱۵۰۰ سال می رسد. این شهر بواسطه گذشته آباد و پر رونقش آثار تاریخی متعددی را در گوشه و کنار خود جای داده است که از جمله آنها می‌توان به قلعه‌، کاروانسرا، بازار‌، برج‌، عمارت‌، آب انبار، محوطه‌‌های باستانی و نیز بزرگترین خانه خشتی جهان اشاره کرد.

حصار قدیم شهر رفسنجان

این حصار که اکنون بخشی از آن باقی مانده است، حصار قدیم شهر رفسنجان است که به دستور امیر مفخم بختیاری حاکم کرمان در سال ۱۲۹۲ ساخته شد. این حصار دارای چند برج و باروی مستحکم بود و چهار دروازه داشت که نامهای قطب آباد، علی آباد، دروازه مزار و کمال آباد را برای آنها ذکر کرده اند.

حصار شهر رفسنجان- جاهای دیدنی رفسنجان

دره راگه

دویست کیلومتر دورتر از رفسنجان ، در میانه کویری سوزان وخشک دست خلاق طبیعت به کمک باد کلوت هایی را در شهداد ایجاد نموده که عظمت و زیباییشان گردشگران را از سراسر جهان برای دیدن شان به میانه کویر می کشاند ، اما اینجا  در رفسنجان به جای باد، آب دست به کار شده است و کلوت های واژگون را به جای سطح، در دل زمین به شکل هنرمندانه در دره راگه شکل داده است. پیشنهاد می کنیم اگر مسافر رفسنجان شدید بازدید از راگه را حتما در برنامه سفر خود جای دهید.

دره راگه- جاهای دیدنی رفسنجان

حمام آقا سید مهدی

این حمام که مطلق به اوایل قاجار می باشد در سال ۱۳۸۲ پس از مرمت بعنوان موزه مردم شناسی رفسنجان درهایش را به روی گردشگران گشود. در حمام که گشت بزنید خود را در حال و هوای قدیم رفسنجان حس می کنید؛ جایی که می توانید با شیوه زندگی مردم رفسنجان، نوع پوشش، وسایل زندگی قدیم و شیوه های کسب و کار آنها آشنا  شوید.

گردشگرانی که از این موزه دیدن کردند معتقدند موزه مردم شناسی رفسنجان یکی از جالبترین موزه های مردم شناسی موجود در سطح کشور است که در آن انواع مجسمه، عتیقه جات، دستگاههای بافندگی و ریسندگی، آسیاب های آبی و … به چشم می خورد.

حمام آقا سید مهدی- جاهای دیدنی رفسنجان

خانه حاج آقا علی

شاید باور نکنید که بزرگترین بنای خشتی سقف‌دار جهان در ۵ کیلومتری رفسنجان قرار دارد. این خانه ۱۳۰ ساله که در سابق به خانه وقفی شهرت داشت۱۲۰۰۰ متر مساحت و ۷۰۰۰ متر زیربنا دارد.

این مجموعه نمونه‌ای زیبا و باشکوه از معماری عصر قاجار است که شامل ۸ قسمت از جمله بازار، آب انبار (تامین کننده آب اهالی که دارای سردری با آجرهای گلدار تزئین شده و دیوارهای آن دارای نقوش آجری و کاشیکاریهای زیبا است)، مسجد ، کاروانسرا، حمام ، حسینیه ، یخدان (که در ۲ کیلومتری قاسم آباد و در روستای عباس آباد حاجی است و تامین کننده یخ مورد نیاز اهالی بود) است که هر یک کاربری خاصی داشته اند.

خانه حاج آقا علی با زیربنایی بالغ بر ۷ هزار متر مربع و با معماری زیبا و ایرانی یکی از بزرگترین و زیباترین خانه‌های خشتی و سنتی جهان به شمار می‌آید که توسط حاج آقا علی معروف به زعیم الله رفسنجانی (بزرگترین تاجر ایرانی آن دوره) در سال ۱۱۳۶ هجری خورشیدی بنا گردیده است.

سایر مکان های دیدنی رفسنجان و برنامه سفر کرمان

رفسنجان دیدنی های دیگر از جمله کاروانسرای کبوترخان، امامزاده شاه سلیمان، باغ سرای باقری، کاروانسرای قدیمی قطب آباد، دروازه قطب آباد، آب انبار مرادی و چشمه حسین آباد را در خود جای داده است که برنامه سفری یکی دو روزه را برای بازدید می طلبد.

چنانچه تصمیم به سفر به رفسنجان گرفتید می توانید از برنامه سفر کرمان نیز استفاده کنید و یا جاهای دیدنی، رستوران، خانه های سنتی و اقامتگاه های بوم گردی  کرمان را از اینجا ببینید.

 

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *