микрозаймы онлайн

با شگفتی های ژئوپارک قشم آشنا شوید

ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم در غرب جزیره ی قشم محوطه ای وسیع قرار گرفته که پدیده های طبیعی بی نظیر با اشکالی متفاوت را در خود جای داده است.

وجود مجسمه‌هاى طبیعى و نقش برجسته‌هاى پراکنده، چین‌خوردگى‌ها و کوه‌هاى شگفت‌آور، سطوح تخت در ارتفاعات، ستون‌هاى حاصل از عوامل فرسایش، برجستگى‌ها و فرورفتگى‌هاى به‌وجود آمده از هوازدگى، کوهسرها و هیکل‌هایى که دست هنرمند طبیعت به تازیانه باد و باران پدید آورده، تندیس‌هاى اعجاب‌آورى که در شکل‌هاى مختلف همچون لاک‌پشت، سگ، مارمولک، اسب آبى و یا حتى چهره‌ آدمى در حالت خشم و فریاد، پدیده‌هاى زمین‌شناسى نادر و بى‌مانندى هستند که هریک به تنهایى جذابیت و زیبایى خاص خود را دارند.

برای آشنایی با مفهوم ژئوپارک با ادامه مطلب همراه باشید.

ژئوپارک در لغت به معنی «پارک زمین شناسی» می باشد. منطقه ای وسیع، با داشتن مرزهای مشخص که چندین پدیده ی زمین شناسی در دل آن جای گرفته است.

ژئوپارک قشم تنها ژئوپارک خاورمیانه می باشد که به واسطه قرار گرفتن در کنار سواحل زیباى خلیج فارس و جنگل دریایى حرا، چندین پدیده بارز زمین شناسى را در خود جای داده و به پارک زمین شناسی ایران تبدیل شده است.

ژئوپارک بین المللی قشم دارای چندین سایت اصلی می‌باشد که به معرفی برخی از مهم ترین های آن می پردازیم.

دره ی ستاره ها

دره ای اسرار آمیز که علاوه بر مناظر شگفت انگیزش، داستان های سحرانگیز آن، گردشگران را به سوی خود می کشاند. اهالی می گویند در دره ستارگان، ستاره ای بر زمین افتاده و قطعه ای از زمین را منفجر کرده است.حتی ماندن در این نقطه از جزیره پس از غروب آفتاب برای عده ای دلهره آور است. این ناحیه خیال انگیز که در غرب روستای برکه خلف واقع شده، با ستون ها بلند قامت و حجم های سنگی شگفت انگیزی که حاصل از فرسایش زمین توسط بارندگی های رگباری می باشد آراسته شده است. قدمت این ناحیه را ۲ میلیون سال تخمین زده اند. بازدید از این منطقه هنگام تاریکی و سکوت شب، هیجان و لذت خاص خود را دارد که به گردشگران ماجراجو پیشنهاد می شود.

دره ستاره ها قشم

 

بام قشم

با نزدیک شدن به ناحیه غربی جزیره شاهد ارتفاعات گسترده ای خواهید بود که از فراز آن چشم اندازهای بی نظیری همچون جنگل های حرا، سواحل شمالى خلیج فارس و مناظر بدیع فرسایشى ژئوپارک قشم را مقابل خود خواهیدی یافت. اگرشب را در این مکان بگذرانید بطور حتم از تجربه دیدن آسمانی پر ستاره لذت خواهید برد. گفته مى‌شود در گذشته، مردم روستاهاى پیرامون بام قشم در فصل تابستان براى فرار از شرجى و گرما به این منطقه روى آورده‌اند.

 

بام قشم

تنگه چاهکوه

تنگه ای در کنار روستای چاهوی که به تنگه ی عجایب معروف است. با گذشت سالیان دراز تنگه ای زیبا در بدنه ی کوه شکل گرفته است که حاصل فرسایش آب و خاک می باشد. وجود چند چاه کم عمق که از دیرباز محل ذخیره آب شیرین بوده است این منطقه را به چاهکوه مشهور کرده است.

 

تنگه چاهکوه

غار نمکدان

تا به غار نمکدان برسی می بایستی بیش از یک ساعت راه را در مسیر بگذرانی، مسیری که حتی لحظه ای غفلت از آن می تواند به پشیمانی بینجامد؛ چرا که در این مسیر خیال انگیز باد و خاک دست به دست هم سپرده و اشکال و احجامی را شکل داده اند که وصف زیباییشان در لغت نمی گنجد. به غار که می رسید اما یکى از زیباترین جلوه هاى طبیعت در حضورتان ظاهر می شود. وجود رگه های سفید نمک بر بدنه این کوه از دور منظره ای منحصربفرد را پدید آورده است. وارد غار که می شوی با زیبایی خیره کننده ای مواجه می شوی؛ هیچ جای این غار شبیه جای دیگرش نیست. اما متاسفانه نوری برای مشاهده این همه زیبایی و عظمت وجود ندارد و برای لذت بردن از این پدیده شگفت انگیز حتما می بایستی چراغ قوه های پرنور همراه داشته باشید. پس از تماشای غار پیشنهاد می کنیم پای پیاده تا دریا قدم بزنید که حدود ۲ کیلومتر خواهد بود و آرامش و سکوت منطقه را تا اعماق وجودتان حس کنید.

غار نمکدان

جنگل های حرا

دیدار از گنجینه حیرت آور جنگل های حرا به تمامی دوست داران طبیعت های بکر و شگفت انگیز توصیه می شود.سطح این جنگل پوشیده از درختان حرا می باشد که نام علمی آن به حکیم و فیلسوف ایرانی ابوعلی سینا منسوب است. ویژگی منحصربفرد این درختان که در نوع خود بی نظیر می باشند خاصیت تصفیه ای است که در پوست این درخت وجود دارد که بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می کند. درختان حرا در حقیقت یک کارخانه آب شیرین کن طبیعی و خدادادی است. اگر در اواخر تیرماه و تا اواسط مرداد مسافر این منطقه باشید شاهد مناظر زیبایی از به میوه نشستن درختان حرا خواهید بود. ویژگی منحصربفرد دیگر این منطقه قرار گرفتن در معرض جزر و مد آب می باشد که در هنگام مَد تمامی درختان به زیرآب فرورفته و ناپدید می شوند. مهاجرت پرندگان به این منطقه، وجود گونه های کمیاب حیوانات و غروب سحرانگیز جنگل نیمه شناور از دیگر زیبایی های خاص این منطقه می باشد.

جنگل های حرا
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *