микрозаймы онлайн

بازدید از دنا به مناسبت روز جنگلبان

بازدید از منطقه حفاظت شده ی دنا در یاسوج

منابع طبیعی در هر کشوری جزء ثروت ها و دارایی های آن به حساب می آید و حفاظت و نگهداری از این ثروت الهی نیازمند افرادی متخصص در این رشته است. جنگل‌بانان مسئول نگهداری و محافظت از جنگل ها هستند. آنها نقش مهمی را در نگهداری جنگل ها برای آیندگان دارند. از این رو به مناسبت روز جهانی جنگلبان فرصتی را مغتنم می شماریم و از فداکاری و جانفشانی های این عزیزان قدردانی می کنیم.

در این نوشته به معرفی یکی از این مناطق که به همت همین جنگلبانان عزیز محافظت می شود پرداخته ایم. با «تریپ باما» همراه شوید تا بشنوید از منطقه حفاظت شده بکر و کم نظیر دنا.

بازدید از دنا به مناسبت روز جنگلبان-منطقه حفاظت شده دنا

منطقه حفاظت شده دنا

یکی از زیباترین گردشگاه های طبیعی استان کهگیلویه و بویر احمد ، منطقه حفاظت شده دناست که تنوع گیاهی وجانوری بسیار زیادی داره منطقه ای کاملاً کوهستانی با قله های بلند ، دیوارهای عظیم و دره های عمیق. در شرق منطقه حفاظت شده دنا گردنه تاریخی (بیژن ) قرار دارد و مرزهاى شمالى، غربى و جنوبى آن را رودخانه‌هاى «ماربر» و «بشار» احاطه کرده‌اند.
منطقه حفاظت شده دنا از نظر تنوع گونه های گیاهی بسیار با ارزش بوده و با توجه به مجموعه درختان و گیاهان جنگلی ، مرتعی ، دارویی ، خوراکی و تزئینی ، سرمایه ژنتیکی با ارزشی به حساب میاد . بعضى گل‌هاى لاله که در دنا مى‌رویند، ویژه این منطقه هست و در جاى دیگر دیده نمى‌شوند. گل بسیار زیباى «لاله بیشه‌زار» یکى از این گل‌های نادر است که اگر میهمان دنا شدید پیشنهاد می کنیم دیدن از آن را از دست ندهید.

خرس قهوه ای بزرگ ، انواع عقاب ، پلنگ و گرگ و انواع گربه های وحشی و… از جمله حیواناتی است که در این منطقه می توانید از آنها دیدن کنید.

از دنیای پرندگان اگر بخواهیم بگوییم، در این منطقه حفاظت شده پرنده بسیار زیبا و نادر هما، که پروازى آرام و باشکوه دارد، بیش از هر جاى دیگر ایران قابل رویت است. همچنین پرندگانى نظیر: شاهین، کبک، سنگ چشم، کمرکلى و انواع چکاوک‌ها و سهره‌ها نیز در دامنه‌هاى دنا یافت می شوند. 

بازدید از دنا به مناسبت روز جنگلبان-منطقه حفاظت شده دنا

 

حفاظت از دنا به لطف جنگلبانان عزیز کشورمان باعث افزایش انواع گونه‌هاى جانورى این منطقه شده است، به طورى که هم اکنون در کوهستان دنا براى دیدن خرس، بز و پازن، نیازى به دوربین چشمى نخواهید داشت. البته فراموش نکنید که برای بازدید از این منطقه می بایستی از قبل با محیط زیست استان هماهنگ کنید.

و در انتها امیدواریم با حمایت از جنگلبانان و همراه با آنها در حفظ و نگهداری طبیعت بی نظیر سرزمینمان تلاش کنیم.

اگر بعد از خوندن این مطلب، هوس سفر به یاسوج کردید پیشنهاد می کنیم برای اقامت در این استان زیبا از اقامتگاه بوم گردی رئیس استفاده کرده و شب را در این خانه سنتی و زیبا به صبح برسانید. همچنین می توانید برای رزرو این اقامتگاه با شماره ۰۹۳۶۸۶۶۷۱۲۱ در تماس باشید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *