микрозаймы онлайн

امروز ماهی ها در تعطیلی بسر می برند

نوروز صیادان:

صیادان جزیره قشم آخرین روز تیرماه هر سال را نوروز یا نوروز صیاد می‌نامند که اولین روز از فصل گرمای واقعی است. در نوروز صیاد، صیادان قشمی از گرفتن و خوردن ماهیان و موجودات دریایی امتناع می کنند. آنها معتقدند ماهیان نیز باید یک روز در سال بدون نگرانی از تور صیادان در آرامش و آزادی بسر ببرند و در چنین روزی به عنوان جشن نوروز صیاد، مردم روستاهای جزیره قشم علاوه بر تعطیل کردن صید از خوردن ماهی نیز خودداری می‌کنند.

js01

مردم روستای سلخ جزیره قشم در آئین بعد از ظهر جشن نوروز صیاد پس از دعاهای سال و پوشیدن لباس‌های نو، به ساحل می‌آیند و در حضور جمعیت مشتاق که از راه‌های دور و نزدیک به این روستا آمده‌اند، آیین‌های جشن را اجرا می‌کنند.

در مراسم بعد از ظهر جشن نوروز صیاد، ۳۰ تن از مردان هنرمند جزیره با لباس‌های سفید محلی در دو ردیف مقابل هم قرار می‌گیرند و در حالی که چهار نفر نیز در میان آنان دهل می‌نوازند آواز محلی را به‌عنوان مراسم رزیف اجرا می‌کنند.

در میانه نوای رزیف، شوشی‌ها با لباس‌های سیاه، کلاهای بلند ساخته شده از شاخه‌های

js04


نخل، صورت های سفید که با ریشی از لیف خرما پوشانده شده، با شنیدن صدای جشن از دور دست‌ها به این روستا می آیند و وارد جشن می‌شوند و تلاش می‌کنند با شاخه‌های نخل افراد سر راه خود را کتک بزنند. بچه‌های روستای سلخ هم با اشتیاق به سمت شوشی‌ها می‌دوند و قبل از کتک خوردن پا به فرار می‌گذارند و با حمایت و شادی تماشاگران همراه می‌شوند.

js17

برای سفر به قشم می توانید از برنامه های سفر قشم دیدن کنید:

 

25258                           ورود به برنامه سفر                                  ورود به برنامه سفر
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *