микрозаймы онлайн

اقامتگاه های بوم گردی خراسان رضوی

اقامتگاه های بوم گردی و خانه های سنتی خراسان رضوی:

روستای ریاب یکی از روستاهای تاریخی ایران است که در خراسان رضوی قرار گرفته و از مهمترین مقاصد گردشگری این استان است. اکثر بناهای این روستا سن و سال زیادی دارند و از لحاظ تاریخی به دوران صفویه و قاجاریه برمی گردند. روستای ریاب در ۵ کیلومتری گناباد قرار دارد و یکی از روستاهای گردشگری در ایران و دیدنی های اطراف مشهد است که تعدادی از آثار آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. با «تریپ باما» همراه باشید تا سری بزنیم به این روستا و اقامتگاه های بوم گردی اش.

ارگ رادکان- اقامتگاه سنتی خراسان رضوی

اگر به خراسان رضوی و شاهکارهای معماری اش علاقمندید پیشنهاد می کنیم نوشته های پیشین ما با نام های قنات قصبه گناباد ، شگفتی دیگری از دوران هخامنشیان و فیلم آن و همچنین سفر به خواف، شهر آسبادهای ایران را بخوانید؛ در اینجا اما می خواهیم اقامتگاه هایی را به شما معرفی کنیم که خیال شما را از سفر به خراسان برای دیدن این شاهکارهای بی نظیر راحت کند.

روستای ریاب گناباد – اقامتگاه بومگردی قیصرپور ریاب (قیصر پور)

در نزدیکی های یکی از مراکز تاریخی خراسان رضوی یعنی شهر گناباد روستای ریاب قرار دارد. این روستا که این روزها تمرکز ویژه ای بر جذب گردشگر دارد حال و هوای متفاوتی نسبت به سایر روستاهای دور و اطراف دارد . پیشتر راجع به اقامتگاه بوم گردی قوامیه نوشتیم که اولین اقامتگاه بوم گردی خراسان است. اقامتگاه بوم گردی قیصر پور هم در نزدیکی های خانه سنتی علیپور قرار دارد و مثل آن خانه، پذیرای میهمانان و زائرین حرم امام رضا علیه السلام است. روستای ریاب فقط و فقط یک خیابان اصلی دارد با دو کوچه . اما مردمانی باصفا و پر شور و شوق دارد که شغل اصلی شان کشاورزی است.

اگر به ریاب آمدید فراموش نکنید از محصولات آن که میوه های خوشمزه ای مثل زرد آلو، انار و انگور و محصولات دامی مثل شیر، پنیر و گوشت اعلا ‏ است در کوله بار سوغات سفر خود جای دهید.

اگر اهل گشت و گذار هم باشید می توانید با کمی گشت در روستا از عمارت باغ گلشن و آرامگاه ابومنصور دیدن کنید و یا کمی سختی راه را به خود هموار کنید و تا گناباد بروید تا از قنات قصبه گناباد که ثبت ملی شده بازدید کنید.

روستای ریاب گناباد – اقامتگاه بومگردی بیدل

سالانه بسیاری از گردشگران تور مشهد از روستای تاریخی ریاب دیدن می کنند روستایی که در مجاورت یک شاهکار تاریخی به نام قنات قصبه گناباد قرار گرفته است که همین تازگی ها به ثبت جهانی رسید. این روزها که این روستا میزبان تعداد زیادی از مسافران و گردشگران علاقمند به تاریخ است، اقامتگاه های بوم گردی زیادی در آن فعال شده اند.

یکی از این اقامتگاه ها، اقامتگاه بوم گردی بیدل است. خانه ای تاریخی در دل روستای ریاب که دیوار های کاهگلی و گچبری های زیبایی دارد. روستای ریاب فقط و فقط یک خیابان اصلی دارد با دو کوچه . اما مردمانی ‏باصفا و پر شور و شوق که شغل اصلیشان کشاورزی است.

اگر میهمان ریاب شدید فراموش نکنید محصولات این ‏روستا اعم از میوه های خوشمزه ای مثل زرد آلو، انار و انگور و محصولات ‏دامی مثل شیر، پنیر و گوشت اعلا ‏ را در سبد سوغات خود جای دهید. اگر هم اهل گشت و گذار و بازدید از اماکن تاریخی و جاهای دیدنی هستید با کمی گشت و گذار در روستا می توانید از عمارت باغ گلشن و آرامگاه ابومنصور دیدن کنید و همچنین کمی سختی راه را به جان بخرید و تا روستای گناباد بروید؛ جایی که قنات ثبت شده جهانی در آنجا قرار دارد.

نشتیفان خواف – اقامتگاه بوم گردی نگین آسیاب

در نزدیکی های شهرستان خواف استان خراسان رضوی، شهرستان نشتیفان قرار دارد. نشتیفان حدودا ۳۰ کیلومتر با مرز افغانستان فاصله دارد و در جنوب شرقی شهرستان خواف است ، همچنین نزدیک به ده هزار نفر جمعیت دارد. این شهر تاریخی هم مثل گناباد کلی بناهای تاریخی دارد ولی مهم ترین آنها آسیاب های بادی نشتیفان هستتند. مجموعه آسیاب های نشتیفان تقریبا برای زمان صفویه است و یکی از بزرگترین و قدیمی ترین آسیاب های جهان هست. برای لذت بردن از این سازه بی نظیر می توانید شبی را در اقامتگاه بوم گردی نگین آسیاب نشتیفان درست روبروی آسیاب ها بمانید و از میهمان نوازی خراسانی ها نهایت لذت را ببرید. از دیگر جاذبه های نزدیک این اقامتگاه می‌توان به قنات تاریخی قصبه گناباد اشاره کرد که تازگی ها ثبت جهانی شده و کلی طرفدار پیدا کرده است.

ادامه اقامتگاه های بوم گردی خراسان رضوی را می توانید از طریق این لینک دنبال کنید.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *