микрозаймы онлайн

آیین سروش ایزد در پناهگاه نازبانو، عروس پادشاه پارس!

هر ساله از تاریخ دوازدهم مردادماه، آئین مذهبی زرتشتیان معروف به روزِ «سروش ایزد» به مدت ۵ روز در استان یزد برگزار می شود. در این مراسم حدود ۳ هزار نفر در «پیر نارکی» که یکی از قدیمی ترین زیارتگاه های زرتشتیان ایران است، گرد هم می آیند.

در این مراسم زوج های جوانی که در نخستین سال ازدواجشان به سر می برند به هم کیشان خود شیرینی تعارف می کنند و با این کار، آغاز زندگی مشترکشان را اعلام می دارند. در این همایش، خانواده ها گرد هم می آیند، به نیایش همگانی می پردازند و در پنجگاه عبادت می کنند.

از دیگر بخش های این مراسم سدره پوشی است. سدره پوشی به منزله زایش نوین است و از این رو این آیین را «نوزاد» یا «نوزات» نیز می نامند. دانش آموزان شرکت کننده در آیین سدره پوشی، در جشنی با شکوه، لباس نیک اندیشی سدره به تن کرده و کمربند کشتی بر کمر می بندند و به جرگه بسته کشتیان می پیوندند.


آیین سروش ایزدی- پیرنارکی مهریز یزد

«پیر نارکی» در ‎فاصله بیست کیلومتری شمال غربی مهریز و در دامنه کوهی کم ارتفاع به همین نام قرار دارد. برای اسکان زائران، ۷۵ اتاق (یا اصطلاحاً خیله) به سبک معماری سنتی و از خشت و گل توسط زرتشتیان ایجاد شده است. زرتشتیان اعتقاد دارند که کوه پیرنارکی، محل غیبت ناز بانو شاهزاده یزدی است. آن ها معتقد هستند که نازبانو، عروس پادشاه پارس بوده است که رهسپار یزد می شود و در این کوه درپناه خدای خویش آرام می گیرد.

در شهر یزد، زیارتگاه های متعددی وجود دارند که از جمله می توان به پیر سبز، پیرنارکی، پیرمهر ایزد، خاتون بانو، نارستانه، پیرهریشت، ستی پیر، پیرالیاس شاه وهرام یزد و چهل چراغ اشاره کرد. حدود ۱۵۰ هزار زرتشتی در جهان وجود دارد که از این تعداد، ۳۰ هزار نفر در استان های فارس، کرمان، یزد، خوزستان، تهران و کهگیلویه و بویراحمد ساکن هستند. حدود شش هزار زرتشتی در استان یزد زندگی می کنند.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *