микрозаймы онлайн

آیا می دانید بهداشت روانی یکی از مهمترین ملزومات بهداشت سفر است؟

بهداشت سفر

به مناسب روز سلامتی و روز جهانی بهداشت
گفتگویی در مورد « بهداشت سفر» با جناب آقای جعفر نخجوانی، نویسنده کتاب‌های «پیشگیری از بیماری کوه گرفتگی» و «راهنمای داروشناسی» انجام دادیم.

مصاحبه حضوری با جناب آقای نخجوانی متخصص داروهای گیاهی در سفر

مصاحبه حضوری با جناب آقای نخجوانی متخصص داروهای گیاهی در سفر

در این گفت و گو در خصوص بهداشت سفر به مطالب زیر پرداخته شد:
بهداشت سفر بخش های مختلفی را شامل می شود که در این میان مهم ترین بخش آن بهداشت آب و تغذیه در سفر می باشد به ویژه در سفرهای طبیعت گردی. خوشبختانه امروز با وجود آب معدنی تا اندازه ای این نگرانی برطرف شده است اما از طرفی ریخته شدن بطری ها در طبیعت متاسفانه مشکلات دیگری را به دنبال دارد که باید ازین موارد پرهیز شود.
در مورد غذا توصیه می شود به هیچ عنوان از رستوران های بین راهی استفاده نشود. چه بهتر اگر مسافران بتوانند غذاهای سبکی را خودشان در محل درست کنند یا از پیش به همراه داشته باشند.
بهداشت خواب و استراحت بخش دیگر بهداشت سفر را شامل می شود که در سفرهای طبیعت گردی و روستایی توصیه می شود از کیسه خواب استفاده شود؛ و یا حتی الامکان همراه داشتن ملحفه ای برای جلوگیری از تماس مستقیم با بالشتی که در اماکن اقامتی به شکل عمومی مورد استفاده قرار می گیرد توصیه می شود.
افرادی که دارو مصرف می کنند بدلیل سختی تهیه دارو در مناطق دور از دسترس، حتما باید در سفر آنها را همراه خود داشته باشند. به همراه داشتن یک سری داروها از جمله انواع مسکن ها و داروهای گوارشی مانند ضد تهوع نیز بطور معمول توصیه می شود.
در مناطقی که موجودات گزنده دارد همچون مناطق شمالی، کویر و محل های نگهداری دام، توصیه می شود دارویی همچون «کالامین» به همراه داشته باشند.
در طول سفر به دلیل آشامیدن کم آب و تغییر رژیم غذایی و استفاده کم از میوه جات، ایجاد یبوست از عمده ترین مشکلاتی است که مسافران دچار می شوند. در هنگام یبوست راحت ترین راه آب کردن شکر و مخلوط کردن آن با آب می باشد ک بهترین ملین می باشد. همچنین خاک شیر که در هر دور مورد یبوست و اسهال کاربرد دارد. در هنگام اسهال با اضافه کردن آب یخ مخلوطی مناسب به دست می آید همچنین در هنگام یبوست با اضافه کردن آب داغ محلولی مناسب برای یبوست حاصل می شود
به همراه داشتن صابون و یا خمیر صابون برای نظافت به مسافران توصیه می شود.
کسانی که به شکل خانوادگی و شخصی سفر می کنند و چادر را محل اقامت خود برمی گزینند اولین نکته در این مورد بحث امینت مکانی است که برای برپایی چادر در نظر گرفته اند.مهم ترین نکته در این مورد دوری از محل آبگیرها و رودخانه ها می باشد؛ زیرا امکان طغیان آب وجود دارد.
برای مصرف کاهو و سبزیجات که به شکل خام استفاده می شوند در درجه اول ضد عفونی کردنشان اهمیت دارد. که می توانند در صورت عدم دسترسی به مایع ضدعفونی کننده در راحت ترین شکل از مایع ظرفشویی بدون اسانس استفاده کنند.
در خصوص بهداشت ظروف به دلیل نبودن آب در دسترس توصیه می شود از ظروف یکبار مصرف و از نوع گیاهی آن استفاده شود.
در مورد آشامیدن آب از چشمه ها و اطمینان از سالم بودن آب آن ها، نکاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد به این شرح می باشند که؛ بالا دست چشمه، خانه، محل نگهداری دام و قبرستان نباید وجود داشته باشد. همچمنین بالا دست چشمه، باغ نیز نباید قرار داشته باشد؛ بدلیل استفاده از کودها و جذب آنها به خاک آن ناحیه. در نتیجه چشمه ای که بالا دست آن ترجیحا صخره ای باشد از اطمینان کافی برای سالم بودن آب برخوردار می باشد.
در مورد شنا کردن در چشمه ها، توصیه می شود حتی الامکان ازین مورد بخصوص در مناطق جنگلی پرهیز شود؛ بدلیل وجود موجودات وحشی از جمله گراز که در این آب ها خود را می شویند و باعث انتقال میکروب ها می شوند.
جناب آقای نخجوانی در ادامه ی صحبت هایشان به توضیحاتی در خصوص اطلاعات و کاربرد داروهای مورد نیاز در سفر پرداختند:
اولین چیزی که ضروری است و توصیه می شود به همراه داشته باشند سرم ORSمی باشد، بخصوص در فصول گرم که گرمازدگی و استفراغ شایع است.
برای شست و شوی مخاط ها، بینی و چشم سرم نمکی سدیم کلراید توصیه می شود که برای چشم حتما از نوع استریل آن باید استفاده شود. سرم نمکی به دو شکل موجود است؛ تزریقی و شست و شو. نوع شست و شوی آن قابل تزریق نیست اما شکل تزریقی آن برای شست و شو هم قابل استفاده می باشد. این محلول به سادگی توسط خود افراد نیز می تواند تهیه شود؛ به این شکل که با مخلوط کردن ۹ گرم نمک در یک لیتر آب معدنی یا جوشیده محلولی سالم برای شست و شو حاصل می شود.
برای دل درد و دردهای گوارشی «هیوسین» بهترین دارو می باشد.
یکی از مشکلاتی که در سفر ممکن است پیش بیاید حالت تهوع است که دیفن «هیدرامین» داروی مناسبی برای این حالت می باشد.
بهترین راه در هنگام سوختگی با آب جوش، ریختن آب خنک بر روی محل سوختگی و سپس ریختن مقداری نمک بر روی آن می باشد که باعث می شود تاول کمتری زده شود؛ همچنین سوزش سوختگی را به سرعت تسکین می دهد. باور غلطی که در میان مردم به اشتباه جا افتاده است استفاده از خمیر دندان در هنگام سوختگی می باشد که به هیچ وجه صحیح نمی باشد و سوزش و درد آن را پس از خشک شدن خمیر دندان بر روی محل سوختگی دو چندان می کند و حتی باعث جدا شدن پوست از محل سوختگی می شود. بهترین پماد در این مورد پماد «آلفا» می باشد.
به همراه داشتن جعبه ای کوچک از کمک های اولیه که شامل گاز استریل، بتادین، قیچی و داروهای مورد نیاز می باشد، توصیه می شود.
از مهم ترین موارد دیگر در خصوص بهداشت سفر، بهداشت روانی در سفر می باشد که متاسفانه کمتر مورد توجه قرار می گیرد. سفر وقتی با هدف تفریح انجام می شود باید در شرایطی مناسب و آرام باشد. اولین نکته در این مورد انتخاب وسیله نقلیه سالم و مناسب می باشد تا نگرانی از خرابی وسیله نقلیه باعث دغدغه در طول مسیر نشود. در ادامه انتخاب محلی آرام برای اقامت و انتخاب همسفر مناسب از موارد مهم در بهداشت روانی سفر می باشند که باید مورد توجه قرار بگیرند.

کتاب راهنمای داروشناسی

کتاب راهنمای داروشناسی

کتاب پیشگیری از بیماری کوه گرفتگی

کتاب پیشگیری از بیماری کوه گرفتگی
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *