микрозаймы онлайн

با گرند کنیون های ایران آشنا شوید.

گرند کنیون های ایران: 

گِرَند کَنیون به دره هایی گفته می شود که ستون های بلند و کشیده صخره سنگی از دل آنها سر به آسمان کشیده است. واژه انگلیسی گرند کانیون به معنای  « دره بزرگ »  است. با تریپ باما همراه باشید تا با گرند کنیون های ایران، این پدیده های حیرت انگیز و رمز آلود آشنا شوید تا شاید آن ها را در برنامه ریزی سفرهای آینده خود جای دهید.

گرند کنیون آریزونای آمریکا

گرند کنیون آریزونا-با گرند کنیون های ایران آشنا شوید.

این گرند کنیون معروفترین گِرَند کَنیون دنیا است که ثبت یونسکو نیز می باشد. پارکی منحصربه‌فرد در شمال غربی آریزونای آمریکا که دست طبیعت آن را بر روی زمین به زیبایی طراحی کرده است. شکل امروزی این گرند کنیون محصول میلیون‌ها سال حفاری و فرسایش طبیعی است که جریان نیرومند رودخانه کلرادو در شکل دهی آن نقشی اساسی داشته است. شکاف دره گرند کانیون با عمق تقریبی حدود ۱۶۰۰ متر بسیارخیره کننده است. شبیه این دره اما در برخی نقاط دیگر دنیا من جمله ایران نیز کما بیش وجود دارد که برخی ادعا دارند می توان آن را با کمی چشم پوشی گرند کنیون ایران نامید.

منطقه شیرز در استان لرستان

تنگ شیرز-با گرند کنیون های ایران آشنا شوید.

منطقه شیرز تنگه ای تو در تو و جذاب که زیباییش چشم هر بیننده ای را در نگاه اول خیره می کند. شیرز در کوهدشت استان لرستان  واقع شده و رودخانه ای در وسط آن قرار دارد که به سیمره می پیوندد. دیواره های بسیار بلند و وجود مناره ای حدود  ۹۵متر ارتفاع، همچنین وجود غارهایی در داخل دیواره ها باعث شده است به عقیده برخی، شیرز نام گرند کنیون ایران را از آن خود کند. گفتنی است اکنون تیمی در حال جمع آوری مستندات برای ثبت این منطقه در یوسنکو هستند. اگر سفر به لرستان را در برنامه های سفر خود جای دادید شیرز را از یاد نبرید.

تنگ هایقر در استان فارس

تنگ هایقر-با گرند کنیون های ایران آشنا شوید.

پیچ و تاب زمین بهمراهی باد و فرسایش تنگه ای شگفت انگیز را در دل طبیعت ایجاد کرده که به تنگ هایقر شهرت دارد. هایقر از تنگه های بی نظیر ایران است که در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان فیروزآباد و بعد از روستای رودبال واقع شده است.

دیواره هاى بلند دره، رودخانه پرآب جارى قره آقاج در کف آن و پژواک صداى پرندگان، منطقه اى کم نظیر پدید آورده که مکانی شگفت انگیز براى گردشگرى طبیعت به شمار مى رود. به دلیل دیواره‌ها و عمق زیاد دره از تنگ هایقر به‌عنوان یکی دیگر از گراند‌کانیون های ایران یاد می‌شود. پیشنهاد می کنیم در سفر به استان فارس هایقر را در برنامه ریزی سفر خود بگنجانید.

اما دو دره دیگر در ایران وجود دارد که اگر چه با گرند کنیون هایی که تا بحال نام برده ایم تفاوت دارند اما نامی از آنها در اینجا خالی از لطف نیست.

کال جنی در استان خراسان جنوبی

کال جنی -با گرند کنیون های ایران آشنا شوید.

کال اصطلاحی است که به دره یا مسیر ایجاد شده به وسیله سیلاب ها و جریان آب اطلاق می شود. کال جنی یا دره جن ها دره ای است که در شمال طبس و در اطراف روستای ازمیغان و در امتداد خروجی قناتی که در نزدیکی آن قرار دارد واقع شده است. دره ای زیبا و حیرت انگیز که بومیان قدیمی آن را دره جن ها نامیده اند و آن را خوف انگیز و محل زندگی ارواح و جن ها میدانستند. برای دست یابی به کف دره نیازمند آشنایی به منطقه است. دره دارای دیواره های بلند و پرشیب است که وارد شدن به آن میتواند خطراتی به همراه داشته باشد.  وجود تونل ها و خانه هایی بنام خانه گبرها در دل دیواره ها که برای سکنای زرتشتیان زمان خود ساخته شده است از دیگر جذابیت های این دره است. ساخت این تونلها و حفرها احتمالا به زمان ساسانیان بازمیگردد. این حفره ها و تونلها در دامنه جداره های این دره قرار گرفته اند. 

تنگه چاهکوه در قشم

-tripbama

تنگه ی چاهکوه که به تنگه ی عجایب معروف است، دره ای ست در ۷۰ کیلومتری شهر قشم و در کنار روستای چاهوی شرقی که در بخش غربی ساحل شمالی جزیره قشم و در بخش میانی ژئو پارک جهانی قشم قرار دارد. این تنگه که در حقیقت از دو دره عمود برهم تشکیل‌ شده حاصل گسل و فرسایشی ست که آب و خاک طی سالیان دراز بر بدنه آن تراشیده اند. علت نامگذاری چاهکو بدین دلیل است که بعد از هر بارندگی در کف تنگه آب جاری می شده و مردم محلی برای استفاده از این آب اقدام به حفر چاه در کف آن نمودند و به همین دلیل این تنگه چاهکو نام گرفت. جالب است بدانید چاه هائی که در تنگه چاهکوه وجود دارد به ۴۰۰ سال پیش باز می گردد. این چاه ها به مانند استکانی ست که آب های باران و آبهای جاری در آن جمع می شوند.

اگر شما هم از این مکان های شگفت انگیز می شناسید آن را با دوستان خود به اشتراک گذارید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *