микрозаймы онлайн

از کرمان چه سوغاتی را همراه خود کنیم.

سوغات کرمان:

اگر در حال خواندن این نوشته هستید به احتمال زیاد در حال برنامه ریزی سفر خود به کرمان می باشید و به دنبال هدایا و سوغات کرمان هستید که می توانید برای دوستان و آشنایتان به  عنوان ره توشه سفر با خود همراه سازید. پس با تریپ باما همراه باشید تا بتوانید با دنیای خوشمزه سوغاتی های کرمان آشنا شوید.

زیره

زیره- از کرمان چه سوغاتی را همراه خود کنیم.

زیره به کرمان بردن یکی از مثل های معروفی است که کمتر کسی است که آن را نشنیده باشد. زیره یکی از مهترین سوغات های کرمان است که در طب سنتی و آشپزی ایرانی جایگاه ویژه ای دارد و به دلیل طبع گرم و خواص نیرو زایی ، هضم کنندگی ، ضد نفخ بودن و رفع سوء هاضمه بسیار مورد توجه می باشد و اکثر کسانی که به رژیم غذایی لاغری روی می آورند آن را در برنج یا دیگر غذاهای خود جای می دهند.

نوع مرغوب زیره با رنگ سیاه شناخته و از کوهستان ها جمع آوری می شود. در کرمان کوه جوپار به زیره اش معروف است و ۸۰ درصد تولید را به خود اختصاص می دهد.انواع دیگر زیره نیز در این شهر به چشم می خورد. زیره هفتاددم در دامنه ها و دره های کوه که هوای گرم تری دارد دیده و هفتاد روز پس از عید نوروز برداشت می شود. زیره نودم در ارتفاعات بالاتر می روید و نود روز پس از عید نوروز به بازار می آید. این نوع زیره درشت تر است و عطر بیشتری دارد. زیره کبکو درشت ترین نوع زیره است و معمولا در بازار وجود ندارد. این زیره ی بدون عطر ارتفاع بالای ۳۰۰۰ متری و در نزدیکی یخچال ها وجود دارد و معمولا خوراک کبک های منطقه است.

قاووت

قاووت-از کرمان چه سوغاتی را همراه خود کنیم

قاووت ترکیبی بی نظیر و قدیمی از چند گیاه است که به صورت پودری شیرین و قهوه ای رنگ در بازار فروخته می شود. در زبان عامیانه آن را با نام قوتو می شناسند و بسته به گیاهان موجود در ترکیب آن انواع مختلفی با خواص متفاوت برایش در نظر می گیرند. قوتوی چهل گیاه که از مرغوب ترین نوع به شمار می آید از ترکیب بذر گیاهانی مانند سیاه دانه، خرفه، قهوه، تخم کتان، موردانه، کنف و … به دست می آید.

انواع دیگری از آن نیز با ترکیب نخود یا یک مغز مانند پسته، نارگیل، شکر تهیه می شود. انواع قوتو نام های مختلفی همچون قوتوی خشخاشی، پسته ای، نارگیلی، نخودی و … دارند .این ترکیبات جایگزین بسیار مناسبی برای انواع ویتامین های شیمیایی کنونی می باشند و برای ورزشکاران و زنان باردار بخصوص بسیار مفید هستند.

شیرینی های کرمان

شیرینی های کرمان از دیگر سوغات نامی کرمان هستند که اگر یکبار آن ها را امتحان کنید طعمشان را هرگز فراموش نخواهید کرد. از جمله آن ها می توان به شیرینی های زیر اشاره کرد:

کلمپه

کلمپه- سوغات کرمان

کلمپه شباهت زیادی به کلوچه دارد و با انواع مغزهای خرمایی و گردویی تهیه می شود. این شیرینی که از قدیمی ترین شیرینی های کرمان است  در سال های قبل به روش سنتی و با روغن حیوانی، خرمای تولید شده در کرمان، گیاهان معطر، گردو و دیگر مغزها و آتش هیزم پخته می شد. امروز هم این روال در  کارگاه های صنعتی ادامه دارد و شیرینی های خوشمزه روانه ی بازار می شود. به دلیل اینکه در طبخ این شیرینی از شهد خرما استفاده می کنند ضرر کمتری نسبت به سایر شیرینی ها دارد .

برشتو

برشتو-از کرمان چه سوغاتی را همراه خود کنیم.

برشتو شیرینی خوشمزه ی لوزی شکلی است که به نام برشتوک هم شناخته می شود. این سوغاتی خوشمزه با ترکیب آرد سرخ شده در روغن ، شکر یا خرما، پودر هل و آرد نخودچی تهیه می شود. به نوعی که در آن خرما به کار رفته باشد برشتوی خرما می گویند.

کماچ سهن

کماج سهن-از کرمان چه سوغاتی را همراه خود کنیم.

جوانه گندم را امرزه بعنوان راز جوانی می شناسند. ترکیب آرد این جوانه با آرد گندم اما شیرینی خوش طعمی را پدید آورده است که به آن کماج سهن می گویند. کماچ سهن را با شیرینی طبیعی خرما می پزند و در آن از مغزهای گردو و خرما استفاده می کنند و به همین دلیل به عنوان یک شیرینی سالم و مقوی به حساب می آید.

مسقطی

مسقطی -از کرمان چه سوغاتی را همراه خود کنیم.

مسقطی از شیرینی هایی است که در شهرهای دیگر ایران هم به فروش می رسد اما در کرمان مسقطی سیرجان معروف است. برای تهیه ی مسقطی سیرجان از زعفران ، گلاب ، شگر ، روغن ، نشاسته ، خلال بادام و پسته و هل سبز استفاده می شود .

حلوا پسته

حلوا پسته-از کرمان چه سوغاتی را همراه خود کنیم.

به دلیل اینکه پسته در کرمان به وفور یافت می شود در طبخ شیرینی ها هم از آن استفاده می کنند. اینجا اما پسته حاکم است. حلوا پسته که از ترکیب آرد ، کره ، پودر قند، پودر پسته، زعفران، گلاب و هل تهیه می شود یکی از شیرینی هایی است بی نظیر کرمان است که تجربه ی خوش طعمی را برایتان به ارمغان می آورد.

خرمابریز

خرما بریز-از کرمان چه سوغاتی را همراه خود کنیم.

در اکثر شهرهای ایران زولوبیا و بامیه میهمان سفره افطار است در کرمان اما این شیرینی خوش مزه جای خود را به خرمابریز داده است. خرمابریز از آرد سبوس دار ، شکر ، خرما ، گلاب ، روغن ، کره و دارچین تهیه می شود.

از دیگر حلواهای سنتی این شهر می توان به حلوای آرد برنج، حلوا کنف، حلوا گردو، حلوا نارگیل، حلوا کشو، حلوا گل زرد و حلوای نخود اشاره نمود

پسته

پسته-از کرمان چه سوغاتی را همراه خود کنیم.

نام پسته رفسنجان سال هاست که بر سر زبان هاست و یکی از مهمترین سوغات های کرمانی ها محسوب می شود. اما جالب است بدانید سیرجان، زرند و راور نیز پسته های مرغوبی دارند که با آنکه در بازار دیده می شوند کمتر کسی با نام آنها آشنا ست. از انواع پسته های کرمان می توان به کله قوچی، اوحدی، رباطی، ممتاز، قرمز و واحدی اشاره کرد.

گردو

خرما-از کرمان چه سوغاتی را همراه خود کنیم.

کرمان دومین تولید کننده ی گردو در کشور است و آن را به کشورهای دیگر صادر می کند. باغ های گردو بساط خود را در شهرستان‌های غربی، جنوبی و شمالی استان کرمان پهن کرده اند و در شهرهای بافت، سیرجان و زرند، شهربابک ،کرمان، رابر و بردسیر به چشم می خورند.

خرما

DSC_04431

نخلستان های شهر بم جلوه ی خاصی به این شهر داده اند و خرماهای به دست آمده از آنها از معروف ترین و مرغوب ترین خرماهای کشور است. خرما به دلیل داشتن قند بی ضرر و ویتامینA,B، فسفر، کلسیم، منگنز، سلولز، آهن و مواد معدنی یکی از خوراکی های مفید به شمار می رود. خرمای کرمان به صورت تازه و خشک و در دو نوع خرمای مضافتی و خرمای بزمانی عرضه می شود . خرمای مضافتی با پوست لطیف و رنگ قهوه ای یکی از خوش خوراک ترین خرماهای جهان است و طرفداران بین المللی دارد.

اکثر این سوغات ها را می توانید در ابتدای ورودی بازار بزرگ و تاریخی کرمان بیابید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *