микрозаймы онлайн

آزاد سازی خرمشهر به روایت موزه هایش

روز آزاد سازی خرمشهر

سوم خرداد ۱۳۶۱ بود که خبرگزاری ها خبر آزادسازی خرمشهر را به گوش مردم ایران رساندند؛ خبری که لبخند را بر لبان هر وطن دوستی نشاند. اکنون سالها از آن روز و از آن خبر می گذرد خوشبخانه سایه شوم جنگ از سر این شهرها دور شده است. اما یاد و خاطره آن دوران در موزه ای در خرمشهر گرد آوری شده که اگر با «تریپ باما» همراه شوید سری می زنیم به این موزه و یادمان های جنگش.

درباره موزه جنگ خرمشهر

ساختمانی که در دوران هشت سال جنگ تحمیلی محل دیدبانی نیروهای عراقی بود امروزه به مکانی برای معرفی این جنگ اختصاص یافته است. مرکز فرهنگی خرمشهر دارای چهار سالن مقاومت، اشغال، آزادسازی و بازسازی خرمشهر است که در هر بخش گوشه‌هایی از حماسه آن دوران در قالب مجسمه، عکس و یا نقاشی به تصویر کشیده شده است. همچنین در این مرکز فرهنگی، آثار به جامانده از سرداران شهید حماسه مقاومت خرمشهر همچون سید محمدعلی جهان‌آرا، بدالرضا موسوی، از فرماندهان سپاه خرمشهر و دیگر شهدای ارتش و سپاه و نیز ادوات نظامی آن دوران را می توانید از نزدیک ببینید و در موردشان بخوانید. اما چیزی که در این موزه از دوران اشغال به جای مانده دست خط عراقی ها بر گوشه و کنار دیوارهاست که یکی از آنها به این مضمون همچنان خود نمایی می کند. “آمده ایم تا بمانیم”
اگر عازم خرمشهر شدید پیشنهاد می کنیم در مسیر سفر خود از موزه های منحصربفرد آبادان چون موزه بنزین و موزه آثار باستانی آبادان نیز دیدن کنید.

برای دیدن عکس های بیشتر این موزه اینجا را کلیک کنید.

روز آزاد سازی خرمشهر - موزه جنگ خرمشهر

درباره موزه آثار باستانی آبادان

اگر می خواهید تاریخ آبادان را ورق بزنید سری به موزه آبادان بزنید جایی که آثار دوره ماقبل تاریخ و دوره های بعدتر تا قاجاریه را می توانید در کنار هنرهای معاصر این شهر نظاره گر باشید. این موزه در سال ۱۳۳۸ افتتاح شد اما در زمان جنگ تحمیلی تمامی آثار موزه را به محلی امن منتقل و آن را تعطیل کردند تا از گزند بمباران در امان بمانند. پس از پایان جنگ موزه مرمت و آثار به آن بازگردانده شد و موزه آثار باستانی آبادان در سال ۱۳۸۲ دوباره حیات خود را آغاز کرد. در این موزه آثار بدست آمده از شوش (هزاره اول ق.م ) در کنار آثار دوره صفوی و قجری به چشم می خورد. همچنین بخشی ازموزه به آثار مردم شناسی جنوب و هنرهای سنتی آنان اختصاص داده شده است.

برای دیدن عکس های بیشتر این موزه اینجا را کلیک کنید.

روز آزادسازی خزمشهر - موزه آثار باستانی آبادان

درباره موزه بنزین

موزه بنزین خانه آبادان، راوی ناگفته هایی است از گذشته های دور که به واسطه نمایش اسناد و اشیای قدیمی لب به سخن می گشاید تا برای لحظه ای کوتاه ما را از امروز جدا کرده و مسافر دیروز نماید. این موزه روایتگر داستان توزیع نفت و فرآورده های نفتی است، در شهر آبادان، از دهه اول ۱۳۰۰ خورشیدی تا به امروز… بالغ بر ۹۰ سال پیش نخستین پمپ بنزین ایران به نام آوای جنوب، در جایگاه قدیمی آبادان در سال ۱۳۰۶ شمسی در مرکز شهر آبادان توسط کمپانی بریتیش پترولیوم شروع به کار کرد. این جایگاه که ابتدا برای توزیع و فروش نفت سفید استفاده می شد با ورود اتومبیل به جایگاه پمپ بنزیل تبدیل شد. در این موزه منحصربفرد روند تکامل پمپ بنزین ها، انواع بشکه های نفت، پیمانه و قیف ها، شیشه های حمل روغن، تلمبه دستی تخلیه نفت و تصاویری از گذشته های دور در خصوص حمل و نقل نفت و موارد مرتبط را می توانید از نزدیک نظاره گر باشید.

برای دیدن عکس های بیشتر این موزه اینجا را کلیک کنید.

روز آزادسازی خرمشهر - موزه بنزین آبادان

برای سفر به استان خوزستان می توانید از این لینک مکان های دیدنی خوزستان را ببینید و با استفاده از برنامه سفر خوزستان در کنار بازدید از موزه های آبادان و خرمشهر استان را بگردید و از سایر مکان های دیدنی اش لذت ببرید.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *